Kobieta

Jak zadbać o estetykę po porodzie?

Publikacja: 26 lipiec 2018

Co można zrobić w czasie ciąży?

Warto podjąć pewne kroki, będąc jeszczcze w stanie błogosławionym. Regularne natłuszczanie skóry i stosowanie odpowiednich kosmetyków (właściwych dla kobiet w ciąży) zapewni jej odpowiednie nawilżenie i elastyczność oraz sprawi, że po porodzie zmiany będą mniej widoczne.
Zalecana jest również aktywność fizyczna, oczywiście w zależności od możliwości i samopoczucia. Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie ćwiczyć na siłowni aż do siódmego miesiąca. Im więcej ćwiczeń fizycznych, tym lepsza kondycja skóry po porodzie.
Częstym błędem popełnianym w czasie ciąży jest nadmierne objadanie się spowodowane powszechnym przekonaniem, że przyszła mama powinna jeść za dwoje. Tymczasem zasada brzmi, żeby jeść nie "za dwoje", lecz "dla dwojga", zatem odżywiać się dobrze i zdrowo, dbając nie tyle o ilość, co jakość posiłków. Racjonalne odżywianie pomoże utrzymać prawidłową wagę podczas ciąży, a także zapobiegnie nagromadzeniu się zbędnych kilogramów po porodzie.

Jak dbać o skórę po porodzie?

Jeżeli na pośladkach biodrach lub udach pojawiła się skórka pomarańczowa, bądź rozstępy, należy stosować balsam ujędrniający i antycellulitowy dwa razy dziennie, a także codziennie pod prysznicem masować skórę szorstką rękawicą. Masaż należy robić okrężnymi ruchami, przez około 5 minut, pobudzając w ten sposób krążenie i ujędrniając skórę oraz tkanki pod nią. Dodatkowo dwa razy w tygodniu warto robić peeling całego ciała (omijając przy tym biust), w celu łatwiejszego pozbycia się celluitu i zmniejszenia rozstępów (niestety, nie da się zlikwidować ich całkowicie).
Piersi po porodzie wymagają specjalnego traktowania - są bardzo obciążone, bo w krótkim czasie znacznie zwiększają swoją objętość. Należy nosić dobrze dopasowany, wygodny, odpowiednio podtrzymujący biustonosz na szerokich ramiączkach oraz unikać spania na brzuchu.  Można również masować je strumieniem wody z prysznica (na przemian chłodnej i ciepłej), a także stosować delikatny masaż z użyciem oliwki lub kosmetyków do pielęgnacji biustu. Należy wykonywać go kolistymi ruchami, omijając przy tym brodawki.
Pielęgnację brzucha najlepiej rozpocząć jeszcze w czasie ciąży (patrz powyżej), a po porodzie ją kontynuować. Można również zaopatrzyć się w specjalny pas obciskający, w celu pozbycia się fałdki powstałej po porodzie. Podtrzymuje on rozciągnięte mięśnie, dzięki czemu zmniejsza liczbę nowych rozstępów i pomaga wrócić do dawnej figury. Należy jednak pamiętać o tym, że noszenie pasa nie zastąpi ćwiczeń mięśni brzucha osłabionych ciążą i porodem.

Pielęgnacja włosów i paznokci

Po porodzie następuje spadek estrogenow, co może powodować wypadanie i przetłuszczanie włosów oraz łamliwość paznokci. Po mniej więcej po 6 miesiącach poziom hormonów się wyrównuje, więc wszystko powinno wrócić do normy. Do tego czasu warto stosować dietę bogatą w witaminy A i B oraz magnez, krzem i cynk, a po zakończeniu karmienia, preparaty zawierające skrzyp i witaminę A+E. Na paznokcie przydatne są odżywki i lakiery poprawiające stan płytki, a włosy warto wspomagać odżywkami i maskami oraz nieco skrócić w celu ich szybszej regeneracji.

Odchudzanie po ciąży

Pierwsze sześć miesięcy po porodzie to idealny czas na powrót do smukłej figury.  Według naukowców zajmujących się żywieniem, ciało kobiety jest wówczas bardzo dobrze przygotowane do utraty wagi, zwłaszcza, jeżeli karmi ona piersią. Nie musi być na restrykcyjnej diecie, a i tak traci zbędne kilogramy. Należy jednak pilnować, żeby jeść zdrowo, racjonalnie i zgodnie z zasadami Piramidy Zdrowego Żywienia.
Na początek warto zrezygnować ze słodyczy, chipsów i słodkich gazowanych napojów. Dobrze działa również ograniczenie ilości tłuszczów (spożywać jak najczęściej potrawy gotowane na parze, pieczone w folii lub na grillu), lecz należy pamiętać, że produkty bogate w zdrowy tłuszcz (oliwa z oliwek, ryby morskie, orzechy) są potrzebne, by organizm mógł normalnie funkcjonować. Wskazaną jest dieta bogata w warzywa i owoce oraz ciemne pieczywo. Lepiej unikać potraw konserwowanych, solonych, fast foodów oraz kawy, mocnej herbaty i oczywiście - alkoholu. Warto natomiast pić dużo wody (od sześciu do ośmiu szklanek dziennie) oraz dzielić posiłki na małe, ale częste porcje. Często zapominamy o tym, że ważne jest nie tylko to, co jemy, ale i ile jemy. Nawet drobne ograniczenie wielkości porcji może pomóc w chudnięciu. Dobrym sposobem testowanym przez wiele matek jest serwowanie posiłku na mniejszym, np. śniadaniowym talerzu.
Nie zapominajmy również o ćwiczeniach fizycznych, które są jak najbardziej wskazane. Pierwsze tygodnie po porodzie nie sprzyjają energicznej gimnastyce, zatem warto zacząć od delikatnych ćwiczeń rozciągających (lekarze polecają szczególnie ćwiczenie mięśni Kegla), a następnie łagodnych pozycji jogi. W późniejszym czasie warto spróbować nordic walking, ale dobrym ćwiczeniem jest również codzienny energiczny spacer z wózkiem. Po konsultacji z ginekologiem, mniej więcej w 7. tygodniu po porodzie (o ile wszystkie rany już się zagoiły) można wybrać się na basen, a po 8. tygodniu można zacząć ćwiczyć mięśnie brzucha. Szczególnie wartościowe przy odzyskiwaniu dawnej kondycji są zajęcia fitness - coraz więcej klubów prowadzi gimnastykę dla świeżo upieczonych mam dostosowaną do ich możliwości i potrzeb. Regularny ruch i wysiłek fizyczny sprawi nie tylko pomoże zgubić kilogramy, ale również sprawi że skóra stanie się bardziej sprężysta i będzie wyglądała dużo zdrowiej.

Kiedy zasięgnąć porady specjalisty?

Jeśli wzrost wagi w czasie ciąży był bardzo duży, albo jeśli młoda mama miała złe nawyki żywieniowe – powyższe zalecenia nie zawsze okazują się wystarczające. W takich pzypadkach warto udać się do dietetyka lub lekarza specjalizującego się w leczeniu nadwagi i otyłości, który dokona pomiaru wzrostu i wagi oraz poziomu przemiany materii, a także zbada też poziom wody i tłuszczu w organizmie. Na tej podstawie ustalany jest przedział prawidłowej wagi dla pacjentki oraz indywidualna dieta. Przestrzeganie zasad ustalonych z dietetykiem zwykle okazuje się skuteczną metodą w zrzucaniu kolejnych kilogramów.
Zdecydowanie złym pomysłem jest sięganie na własną rękę po wszelkie "diety cud", głodówki, diety zasłyszane u znajomych, czy środki przeczyszczające kupowane bez konsultacji z lekarzem. Szybka utrata wagi po porodzie nie tylko może zaszkodzić, a też z pewnością doprowadzi do efektu jo-jo.
Źródło:
http://www.edziecko.pl/rodzice/1,79353,7749429,Jak_schudnac_po_porodzie_.html
http://www.mjakmama24.pl/porod/jak-schudnac-po-porodzie/sekrety-odchudzania-po-ciazy-czyli-jak-schudnac-po-porodzie,547_3064.html
https://www.mamazone.pl/artykuly/mama/uroda/zadbaj-o-siebie-po-porodzie/#

Ostatnie publikacje