Dieta

Kalarepa - źródło witamin!

Publikacja: 26 lipiec 2018

Czym jest kalarepa?

Kalarepa to warzywo, które ma wiele wartości odżywczych. Zawiera niemalże wszystkie witaminy i pierwiastki mineralne i chroniącą oczy luteinę. Jednak mało kto wie, że jest źródłem izotiocyjanów i indoli - substancji, które chronią organizm przed rozwojem nowotworów. Kalarepa jest odmianą tak zwanej kapusty warzywnej, należy do rodziny kapustowatych. Kalarepę się wyłącznie uprawia, nie występuje ona naturalnie. To roślina krzyżowa, która jest    spokrewniona z innymi warzywami: brukselką, kalafiorem oraz brokułami. Kalarepa znana była już Starożytnym Rzymianom, jest jadalna praktycznie w całości. Nie tylko kulista część, ale również liście. To właśnie w liściach jest najwięcej substancji odżywczych. Zarówno one, jak i sama bulwa zawierają sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, fosfor, chlor, jod, karoteny i witaminy B1, B2, B6 oraz znajdziemy w niej także kwasy nikotynowy, pantotenowy, szczególnie potrzebny w ciąży foliowy oraz szczawiowy. Wprowadzona do codziennej diety kalarepa sprzyja prawidłowej pracy przewodu pokarmowego i właściwej perystaltyce jelit. Zawarte w niej związki siarkowe wykazują działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Badania wykazują, że są skuteczne nawet w walce z bakterią Helicobacter pylori, która jest najczęstszą przyczyną choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. 
Kalarepa zaliczana jest do warzyw nieuczulających. Dlatego można ją podawać dziecku od szóstego miesiąca życia. Wskazana jest także w diecie cukrzyków, ponieważ należy do produktów bardzo wolno podnoszących cukier we krwi, a jednocześnie nie jest kaloryczna. 100 gram kalarepy to 27 kalorii. Dlatego może być smaczną formą przekąski. Kolejną jej zaletą jest to, że chociaż jest odmianą kapusty to prawie wcale nie zawiera cholesterolu.
Najwyższą wartością odżywczą charakteryzują się młode listki kalarepy, które można wykorzystać jako składnik sałatek. Warto zaznaczyć, że kalarepa najwięcej cennych właściwości zachowuje w formie surowej.
Właściwości prozdrowotne kalarepy:
  • przyspiesza wydzielanie żółci;
  • poprawia funkcjonowanie układu trawiennego;
  • stosowana w leczeniu zaparć;
  • usuwa toksyny;
  • ma działanie antynowotworowe;
  • neutralizuje wolne rodniki;
  • utrzymuje na stałym poziomie zawartość cukru we krwi;
  • wskazana w profilaktyce zaćmy;
  • sok z kalarepy poleca się jako środek na krwotoki z nosa.

Nie każdy może jeść kalarepę. Powinny jej unikać osoby, które cierpią z powodu kamicy nerkowej bądź chorób wrzodowych i dolegliwości przewodu pokarmowego.

Kalarepa, podobnie jak inne zielone warzywa liściaste, ma właściwości przeciwnowotworowe. Z badań opublikowanych przez chińskich naukowców na kongresie w Chicago w 2012 roku wynika, że kalarepa - razem z sałatą, kapustą, brokułami, jarmużem i kalafiorem - zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, a nawet pomaga pokonać chorobę. Za właściwości przeciwnowotworowe kalarepy odpowiadają związki siarkowe – glukozynolany, które rozkładają się na dwie substancje: izotiocyjany i indole. Kalarepa może być zatem smaczną i skuteczną profilaktyką tej choroby. Składniki mineralne wstępujące w kalarepie to przede wszystkim miedź, wapń, potas, magnez oraz żelazo. Jest więc zalecana w diecie osób borykających się z anemią, tych które potrzebują wzmocnić układ kostny i pracę serca. Zawarta w kalarepie luteina zadba o nasz narząd wzroku.
 Podsumowując - warto chrupać kalarepę, bo: przyspiesza wydzielanie żółci, poprawia funkcjonowanie układu trawiennego, leczy zaparcia, usuwa toksyny, ma działanie antynowotworowe, neutralizuje wolne rodniki, utrzymuje na stałym poziomie zawartość cukru we krwi, wskazana w profilaktyce zaćmy. Sok z niej poleca się jako środek na krwotoki z nosa. Kalarepa jest szczególnie zalecana cukrzykom, chorym na hipoglikemię i miażdżycę.
Źródło:
Kwiatkowska E., Izotiocyjaniany wasabi (Wasabia japonica), "Postępy Fitoterapii" 2007, nr 1

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl