Uroda

Pielęgnacja cery łojotokowej

Publikacja: 26 lipiec 2018
Stan skóry w dużej mierze zależy od predyspozycji genetycznych danej osoby. Rozszerzone pory i nieestetyczne świecenie się twarzy, to tylko jedne z wielu znaków rozpoznawczych cery tłustej. Latem wydzielanie sebum zwiększa się, tym samym powodując bardziej wzmożoną pracę gruczołów łojowych. Pomimo, że skóra tłusta i łojotokowa jest bardziej odporna na słońce niż skóra sucha, to ją również należy chronić poprzez stosowanie kremów z filtrami UV.
Pamiętajmy zatem o właściwej ochronie skóry przed słońcem i upałam. Również oczyszczanie skóry jest ważnym elementem w pielęgnacji cer tłustych i łojotokowych. Nie wolno przemywać skóry preparatami z alkoholem, ponieważ powoduje to działanie odwrotne od zamierzonego i cera zacznie się jeszcze bardziej przetłuszczać.
Osoby z tłustą cerą powinny używać kremów bez tłuszczu, o lekkiej konsystencji i nawilżająco-matującym działaniu. Powstrzymują one pocenie się, a tym samym świecenie skóry. Kosmetyki do pielęgnacji skór tłustych i łojotokowych muszą wykazywać działanie ściągające, antyseptyczne, przeciwłojotokowe, absorbujące nadmiar łoju, regenerujące i matujące. Do wyboru mamy toniki, pianki, żele, kremy matujące, maseczki ściągające i żelowe.                            
W ich składzie znajdziemy:                                                                                      
  • triclosan – posiada właściwości antyseptyczne,
  • miedź i siarka – regulują wydzielanie sebum,
  • glinka kaolinowa – przyciąga, absorbuje i wydala substancje toksyczne,
  • cynk – pomaga oczyścić skórę z łoju, przywraca jej naturalne pH, ściąga pory, wspomaga gojenie stanów zapalnych i przeciwdziała powstawaniu nowych zmian trądzikowych,
  • alantoina – działa przeciwzapalnie, łagodząco, kojąco i nawilżająco,
  • bisabolol – składnik oleju rumiankowego łagodzący stany zapalne i podrażnienia skóry, wykazuje działanie antybakteryjne,
  • alfa i beta-hydroksykwasy – złuszczają warstwę rogową naskórka.
Jeżeli chodzi o używanie pudrów i podkładów, cera tłusta i łojotokowa ich „nie lubi”. Jednak w przypadku ich zastosowania trzeba dobierać
je bardzo starannie. Podkłady dla skór tłustych powinny zawierać w swoim składzie cząsteczki pochłaniające nadmiar sebum. Dają one uczucie suchości i śmiało możemy je aplikować w miejscach najbardziej przetłuszczających się, czyli w strefie T (czoło, nos, broda). Do lepszego krycia zalecane są fluidy matujące, podkłady kompaktowe oraz fluidy kryjące o lekkiej konsystencji. Pudry natomiast mają na celu przedłużenie trwałości makijażu. Osoby z przetłuszczającą się skórą powinny stosować wyłącznie pudry sypkie, które izolują skórę przed zanieczyszczeniami, a przez obecny w ich składzie talk nie zatykają porów, ponadto absorbują sebum, wygładzają i matowią skórę.     

W warunkach domowych również można ograniczyć wydzielanie się łojotoku, poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów.
Po dokładnym umyciu twarzy – najlepiej trzy razy dziennie – należy zastosować tonik, który domknie pory, nawilży, przywróci skórze naturalne pH i przyniesie efekt matujący.
Oprócz codziennej pielęgnacji należy raz w tygodniu stosować peelingi i maseczki oczyszczające – najlepiej zalecone przez doświadczoną kosmetyczkę. Raz
w miesiącu poddawać się zabiegowi oczyszczania w gabinecie kosmetycznym.

Systematyczna pielęgnacja i prowadzenie higienicznego trybu życia pozwalają łagodzić niekorzystne zmiany i zachować świeży i młody wygląd przez wiele lat.
Źródło:
Kosmetyka stosowana J. Dylewska-Grzelakowska

Ostatnie publikacje

laskovski.pl