Ciąża

Ciąża pozamaciczna

Publikacja: 13 lipiec 2018 Ostatnia aktualizacja: 19 lipiec 2018

Ciąża pozamaciczna (inaczej ektopowa) to ciąża, która zagnieżdża się poza macicą, najczęściej w jajowodzie (ok. 99 proc. przypadków). Czasem miejscem zagnieżdżenia może być jajnik, jama brzuszna lub szyjka macicy. Ciąża pozamaciczna występuje najczęściej u kobiet między 25. a 30. rokiem życia. Wczesne rozpoznanie i leczenie zapobiega wystąpieniu groźnych powikłań. Przyjmuje się, że jedna na 100 ciąż jest ciążą ektopową, w której rozwijający się zarodek wyczerpuje swoje zapasy krwi i obumiera, powodując silne krwawienie.

Jakie objawy powinny niepokoić?

Na początku ciąża ektopowa niczym się nie różni od ciąży przebiegającej prawidłowo. Pierwszym objawem ciąży ektopowej jest ból brzucha, dodatkowo może pojawić się:
  • krwawienie
  • zasłabnięcia
  • omdlenia
Do krwawienia w przypadku ciąży pozamacicznej najczęściej dochodzi między 4. a 8. tygpdniem ciąży. W razie wystąpienia ciąży pozamacicznej pojawia się silny, kolkowy ból, bardzo dokuczliwy, zazwyczaj rozpoczyna się w jednym miejscu, a następnie rozprzestrzenia na całą jamę brzuszną. Poza tym ból nasila się podczas kaszlu lub przy poruszaniu się.
Kolejnym objawem ciąży pozamacicznej jest obfite krwawienie z pochwy, nudności i wymioty, zawroty głowy lub zasłabnięcia, bóle w okolicach barku, uczucie parcia na stolec.

Dlaczego zarodek zagnieżdża się poza macicą?

U niektórych kobiet ryzyko zagnieżdżenia zarodka poza jamą macicy jest nieznacznie większe. Najczęstsze przyczyny ciąży pozamacicznej to:
  • przebyta operacja jamy brzusznej;
  • uszkodzone jajowody, np. wskutek przebytej infekcji;
  • zapłodnienie, do którego doszło pomimo przyjmowania pigułek antykoncepcyjnch lub podwiązanych jajowodów;
  • wiek powyżej 35 lat.

Ciąża pozamaciczna: przyczyny

To zmiany w jajowodach, np. w wyniku endometriozy (przerost śluzówki macicy, który utrudnia zajście w ciążę i prawidłowe zagnieżdżenie się jajeczka), wadliwa budowa macicy czy jajowodu. Zdarza się, że jajowód jest zarośnięty, zwężony lub przyrośnięty do jajnika. Czasem źle funkcjonuje, np. nie wykonuje ruchów perystaltycznych ułatwiających przesunięcie jajeczka do macicy. Jednak najczęściej przyczyną problemów są zmiany przerostowe po zapaleniu przydatków. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w obliczu mody na stringi, krótkie kurtki i spódniczki.
Nie ma uniwersalnego sposobu zapobiegania ciąży pozamacicznej. Można jednak przyjąć, że niedopuszczanie do częstych zapaleń przydatków częściowo chroni kobietę przed takim zdarzeniem. Lekarze podkreślają, że przebyte stany zapalne przydatków zwykle prowadzą do tworzenia się blizn na jajowodach, co sprzyja ciąży pozamacicznej.
Źródło:
artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/przebieg-ciazy/ciaza-pozamaciczna-ektopowa-zagrozeniem-dla-zycia-kobiety_34725.htm
artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/przebieg-ciazy/ciaza-pozamaciczna-ektopowa-zagrozeniem-dla-zycia-kobiety_34725.html
artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/przebieg-ciazy/ciaza-pozamaciczna-ektopowa-zagrozeniem-dla-zycia-kobiety_34725.html

Ostatnie publikacje

laskovski.pl