Uroda

Zioła dla urody – kosmetyki z natury

Publikacja: 09 lipiec 2018 Ostatnia aktualizacja: 11 lipiec 2018
Uroda jest zewnętrznym walorem człowieka, szczególnie istotnym dla kobiet. Na przestrzeni wieków kryteria urody zmieniały się w zależności od poziomu kultury, klimatu i warunków społecznych. Już w starożytności Egipcjanki, Greczynki czy Rzymianki namaszczały swoje ciała wonnymi olejami i farbowały włosy znaną do dziś henną. Włosy niegdyś uważane były za „koronę” piękności dlatego należycie starannie je pielęgnowano. Pierwotnie w kosmetyce, podobnie jak w medycynie wykorzystywano głównie zioła, które miały dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę człowieka. Lekarz cesarza rzymskiego Marka Aureliusza, słynny Galen pisał traktaty o kosmetyce uwzględniające działanie ziół. Znajomość substancji zawartych w roślinach i możliwości ich wewnętrznego oraz zewnętrznego wpływu na organizm ludzki przyczyniła się do rozwoju przemysłu kosmetycznego. Słowo „kosmetyk” oznacza wszystko to, co służy do zachowania lub podniesienia urody ciała. Na rynku dostępna jest szeroka gama kosmetyków na bazie wyciągu z roślin. Pomimo to, warto sięgnąć po wartościowe zioła i pielęgnować urodę domowymi sposobami. Natura daje bogaty zestaw ziół, których umiejętne stosowanie zależy od poznania ich właściwości.

Zastosowanie w kosmetyce domowej

Jedną z najstarszych i najbardziej znanych roślin zarówno leczniczych jak i kosmetycznych jest rumianek pospolity. Kwiatostany rumianku zawierają olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest chamazulen i bisabolol. Zioło to wykazuje właściwości gojące, oczyszczające i regenerujące. W dermatologii rumianek znajduje zastosowanie do okładów i kąpieli w różnych chorobach skóry. Płukanka do włosów z naparu rumianku rozjaśnia ciemne włosy, a wzmacnia kolor jasnych, zapobiega ich wypadaniu, przeciwdziała łupieżowi, nadaje włosom połysk i zwiększa ich elastyczność. Wskazana jest głównie przy włosach przetłuszczających się. Napar z rumianku dodany do kąpieli działa oczyszczająco na skórę. Natomiast moczenie nóg w naparze z rumianku z dodatkiem soli usuwa opuchliznę i zmęczenie stóp. Rumianek stosuje się do sporządzania maseczek kosmetycznych.

Rumiankowa maseczka oczyszczająco-przeciwzapalna

100g suszonych kwiatów rumianku zalać w szklanym lub porcelanowym naczyniu taką ilością wrzącej wody, aby powstała papka i pozostawić na 10 min. Następnie papkę należy nałożyć na kawałek gazy, którym przykrywa się czoło, policzki, nos, brodę i szyję. Nie należy pokrywać maseczką oczu, ust i otworów nosa. Maseczkę pozostawia się na twarzy do ostygnięcia (ok. 20 min.). Przed nałożeniem maseczki skórę należy osuszyć.

Zioła mogą być stosowane w formie  zabiegów zewnętrznych, takich jak okłady, maseczki, kąpiele ziołowe, napary, płukanki, wcieranie maści lub olejków. Wszystkie te działania mają dobroczynny wpływ na skórę. Zażywanie ziół działających ogólnie na stan organizmu jak np. zioła na przemianę materii, właściwe funkcjonowanie układu trawiennego, odkładanie się tłuszczu czy równomierne rozłożenie pigmentu, także ma korzystne odbicie w zewnętrznym wyglądzie człowieka. Zatem, niewątpliwie kosmetyki z natury pomagają nam w dbaniu o urodę.
Źródło:
Hlava Bohumir, Stary Frantisek, Pospisil Frantisek, Rośliny kosmetyczne, Warszawa 1984.
Tyszyńska - Kownacka Danuta, Starek Teresa, Zioła w polskim domu, Warszawa1988.

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl