Medycyna ogólna

Biorezonans - jak wygląda badanie?

Publikacja: 04 lipiec 2018 Ostatnia aktualizacja: 11 wrzesień 2018

Biorezonans, inaczej diagnostyka lub terapia metodą biorezonansu (ang. bioresonance therapy, BRT) – metoda mająca służyć wykrywaniu i leczeniu różnych problemów zdrowotnych. Zaliczana jest do metod medycyny niekonwencjonalnej. Starszą wersją tej techniki jest elektroakupunktura, czyli zmodyfikowana wersja akupunktury.

Terapia biorezonansowa została opracowana w 1977 roku i wprowadzona na rynek jako terapia MORA (nazwa pochodzi od twórców – Franza Morella i jego zięcia, inżyniera Ericha Rasche). Metoda ta bazuje na efekcie opisywanym przez Alberta Abramsa, który na początku XX wieku wprowadził na rynek zaprojektowane przez siebie urządzenia, mające służyć diagnozie i leczeniu chorób za pomocą wibracji. Część maszyn służących diagnozie w terapii biorezonansowej zawiera obwód mierzący rezystancję skórną – czyli aktywność elektrodermalną.

Zasada działania

Zazwyczaj elektrody połączone z aparaturą są zakładane na skórze pacjenta (lub – jak w przypadku aparatu BICOM – trzymane przez pacjenta). Według producenta urządzenia, poprzez elektrody emitowane jest zmienne pole elektromagnetyczne, mające leczyć pacjenta; komórki w organizmie są obiektami posiadającymi swoją naturalną częstotliwość rezonansową (bio-rezonansową), która zmienia się w zależności od aktualnego stanu pacjenta i może posłużyć do diagnozy. Odbywa się to poprzez stymulowanie zmian w biorezonansie komórek, co ma powodować odwrócenie zmian wywołanych przez chorobę. Urządzenie musi być w stanie izolować i wskazywać patogenne odpowiedzi pochodzące z sygnałów, otrzymywanych za pomocą elektrod. Przesyłanie zmodyfikowanych sygnałów za pomocą tych samych elektrod ma mieć funkcję leczniczą. Osoby leczące tą techniką utrzymują, że są w stanie diagnozować i leczyć za pomocą biorezonansu wiele chorób bez użycia leków. Podany sposób działania techniki jest podobny do ideologii tradycyjnej medycyny chińskiej, w szczególności akupunktury.

Przykłady symptomów, chorób i stanów, które wykrywane są przez biorezonans:

  • niedobór witamin,
  • wysycenie komórek tlenem,
  • zdrowie psychiczne,
  • stres,
  • aktywność nadnercza,
  • zaburzenia hormonalne,
  • stan układu odpornościowego,
  • alergie.
Niezwykle istotne jest również podkreślenie różnicy pomiędzy metodą biorezonansu magnetycznego a niezwykle cenionego w medycynie rezonansu magnetycznego. Obrazowanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego jest nowoczesną, nieinwazyjną techniką diagnostyczną, która pozwala uwidocznić narządy wewnętrzne oraz strukturę niemal wszystkich tkanek ludzkiego.
Źródło:
Scientology und die Bioresonanztherapie Aktion Bildungsinformation e.V., 2003-11-14
Fishbein, Morris, The New Medical Follies Boni and Liverlight,

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl