Medycyna ogólna

Czy warto zdecydować się na laserową korekcję wzroku?

Publikacja: 24 czerwiec 2018 Ostatnia aktualizacja: 11 wrzesień 2018
Na kłopoty ze wzrokiem cierpi coraz więcej osób. Jak donoszą raporty medyczne, jeden na 30 mieszkańców Europy może mieć poważne kłopoty z oczami. Przez długie lata wybór był ograniczony jedynie do okularów. Stosunkowo niedawno pojawiły się w naszym kraju soczewki, ale do prawdziwej rewolucji doszło w 1989 roku. Wtedy to wykonano pierwszy zabieg laserowej korekcji wzroku. Choć od tego czasu minęło już niemal 30 lat, wciąż nie ma skuteczniejszej metody poprawienia wad wzroku.

Kto może wykonać zabieg?

Laserowej korekcie wzroku poddają się pacjenci, którzy chcą poprawić jakość swojego życia, ale częstym powodem podejmowania decyzji o zabiegu jest też rosnąca nietolerancja soczewek kontaktowych. Ogromną zaletą zabiegu jest fakt, że jego skutki są trwałe – efekty utrzymują się przez całe życie. Dla części osób laserowa korekta wzroku jest rozwiązaniem, które umożliwia im wykonywanie zawodu – dotyczy to chociażby sportowców, pilotów czy pracowników służb mundurowych. Laserem można leczyć najczęstsze bolączki okularników – krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Ważne jest jednak to, jak dużą wadę wzroku ma pacjent. Przy krótkowzroczności może ona wynosić od -0,5 D do -10,0 D, przy nadwzroczności od +0,5 D do +4,0 D, a w wypadku astygmatyzmu – do 5,0 D.

Przeciwwskazania do zabiegu

Istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu – ogólne i okulistyczne. Nie wykonuje się go, jeśli wada wzroku nie jest ustabilizowana. Liczy się także wiek pacjenta, ponieważ tego rodzaju operacji nie przeprowadza się u dzieci czy nastolatków. Pacjent powinien mieć co najmniej 21 lat. Natomiast górna granica wieku zwykle nie jest do końca określona, ponieważ jest wiele metod laserowej operacji wzroku, które różnią się możliwościami. Zabiegu nie wykonuje się, gdy pacjent:
  • jest diabetykiem,
  • ma zaburzoną gospodarkę hormonalną,
  • ma problemy z tarczycą,
  • cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę Hashimoto oraz niektóre schorzenia: kardiologiczne lub neurologiczne.
Lekarz nie powinien też kwalifikować do operacji kobiet w ciąży czy karmiących piersią oraz pacjentów nadmiernie osłabionych, w szczytowym okresie alergii czy uzależnionych od alkoholu, leków bądź narkotyków. Na przeszkodzie do wykonania operacji może stanąć również to, że mamy za małe oczy, zbyt głęboko osadzone, a nawet wysokie kości policzkowe.

Na czym polega zabieg laserowej korecji wzroku?

Zabieg laserowej korekcji wzroku polega na modelowaniu rogówki za pomocą lasera. W zależności od posiadanej wady wzroku jest ona spłaszczana lub uwypuklana, co pozwala na zmianę mocy optycznej oka. Laserowa korekcja wzroku jest bezbolesna, przeprowadza się ją pod znieczuleniem miejscowym w postaci kropli do oczu. Zabieg nie jest dług, trwa około 20 minut. Koszty laserowej korekcji wzroku oscylują w granicach kilku tysięcy złotych. W zależności od zastosowanej metody wahają się one od 2 do 8 tysięcy za jedno oko. Zabieg niestety nie jest refundowany przez NFZ. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to koszt jednorazowy. Jeśli zsumujemy pieniądze wydawane na okulary lub szkła kontaktowe, okaże się, że laserowa korekcja to tak naprawdę oszczędność pieniędzy. Trzeba na nią zatem patrzeć jak na inwestycję, która zaprocentuje w przyszłości.
Źródło:
Styszyński A., Korekcja wad wzroku

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl