Kobieta

Pierwsza wizyta u ginekologa

Publikacja: 22 czerwiec 2018 Ostatnia aktualizacja: 05 lipiec 2018

Niezależnie od wieku u większości kobiet pierwsza wizyta u ginekologa oraz badanie ginekologiczne budzi ich wstyd, lęk czy nawet przerażenie. Jednak profilaktyka to podstawa by długo i zdrowo żyć. Kiedy spotkaniu z ginekologiem towarzyszy lęk i skrępowanie, warto poinformować lekarza, że jest to pierwsza wizyta. Będzie to dla niego istotna informacja, a także ważny sygnał, aby podczas badania uprzedzać pacjentkę o każdym swoim kolejnym kroku i wyjaśniać wykonywane czynności.
Rozmowa na temat zdrowia intymnego i życia seksualnego dla wielu kobiet bywa krępująca. Z tego powodu ważne jest spotkanie z lekarzem, który budzi zaufanie i sympatię, aby móc szczerze i otwarcie wyznać mu swoje obawy i niepokoje, a także swobodnie zadawać wszystkie pojawiające się pytania.

Badanie ginekologiczne pozwala wykryć nieprawidłowości i choroby miejsc intymnych już w pierwszych stadiach rozwoju. Jeśli pojawią się niepokojące objawy takie jak: bóle w podbrzuszu, brak miesiączki, pieczenie, świąd to konieczna jest wizyta u ginekologa

Jeśli idziesz po raz pierwszy do lekarza, który wcześniej cię nie badał, powinnaś przygotować się do odpowiedzi na następujące pytania:

  • kiedy miałaś pierwszą miesiączkę (w jakim wieku);
  • ile dni ma twój cykl miesiączkowy;
  • kiedy ostatnio miałaś miesiączkę (data);
  • czy masz regularne krwawienia;
  • czy towarzyszą Ci jakieś dolegliwości;
  • czy stosujesz środki antykoncepcyjne (jakie);
  • czy poddawałaś się jakimś zabiegom ginekologicznym;
  • czy któraś z kobiet z twojej najbliższej rodziny chorowała na raka piersi lub szyjki macicy.
Badanie ginekologiczne to najważniejszy element wizyty. Różni się ono w zależności od tego, czy kobieta jest dziewicą czy ma już za sobą kontakty seksualne. W pierwszym przypadku (gdy kobieta jest dziewicą) pacjentka powinna zostać zbadana przez odbyt, ponieważ błona dziewicza zamyka częściowo wejście do pochwy i przy badaniu dwuręcznym istnieje możliwość jej przebicia. W niektórych sytuacjach u takich pacjentek wykonuje się jedynie badanie zewnętrzne bądź USG. W przypadku, kiedy kobieta nie jest już dziewicą, badanie składa się z oglądania, także oglądania we wziernikach – rurki, przez które możliwe jest zbadanie wnętrza pochwy. Oprócz narządów rodnych badane są również piersi – badanie to jest krótkie i proste – lekarz powinien je przeprowadzać podczas każdej wizyty. W tym celu dotyka piersi ręką, sprawdzając, czy nie ma w nich ewentualnych zgrubień czy guzków.
Należy pamiętać, że tylko na podstawie szczerej rozmowy lekarz jest w stanie dokonać właściwiej diagnozy. Ważne jest więc pozytywne nastawienie i świadomość, że lekarz nie ocenia wyglądu naszej kobiecości, ale jej zdrowie.
Źródło:
Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia., PZWL 2005.

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl