Uroda

Czy odżywka do rzęs jest bezpieczna dla oka?

Publikacja: 11 czerwiec 2018 Ostatnia aktualizacja: 05 lipiec 2018
Rzęsy chronią nasze oczy przed kurzem, zanieczyszczeniami i innymi drobnymi zagrożeniami dla naszego wzroku. Jednak oprócz tego pełnią funkcję estetyczną. Dlatego, zwłaszcza panie chcą żeby ich rzęsy były gęste i długie. Kuszone reklamami, sięgają więc po odżywki, które (jak twierdzą producenci kosmetyków) mogą im pomóc. Warto jednak przeanalizować jakie składniki zawierają w sobie odżywki i jak wpływają one na zdrowie naszych oczu.

Składniki odżywki do rzęs

Głównym składnikiem wykorzystywanym w większości znanych odżywek jest Bimatoprost. Jest to organiczny związek chemiczny, którego  działanie polega na naśladowaniu aktywności substancji występujących naturalnie w organizmie, które to spełniają funkcję regulatora ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku. Te właściwości znajdują zastosowanie w leczeniu jaskry, której jednym z objawów jest podwyższone ciśnienie w oku. Skutkiem ubocznym leku okazał się właśnie zwiększony porost rzęs. W kosmetykach występuje też pod takimi nazwami jak: Isopropyl Cloprostenate, Dechloro Dihydroxy Difluoro Ethylcloprostenolamide, Trifluoromethyl Dechloro Ethylprostenolamide, 17-Phenyl Trinor Prostaglandin E2 Serinol Amide lub Methylamido Dihydro Noralfaprostal.
Stosowanie tego składnika w celach kosmetycznych może przynieść jednak wiele skutków ubocznych. Każdy organizm reaguje inaczej i trudno przewidzieć jego reakcję. Czasem faktycznie zauważa się lepszy wygląd rzęs bez żadnych skutków ubocznych. Jednak działanie odżywki trwa jedynie podczas jej stosowania, a po zakończeniu kuracji rzęsy są osłabione i odrastają w dużo gorszej kondycji. Ale często też zdarza się, że występuje cały szereg różnych skutków ubocznych. Do najczęstszych należą: przekrwienie spojówek oraz świąd, ból głowy, podrażnienie, alergiczne zapalenie spojówek, pogorszenie ostrości widzenia, zaburzenia wzroku, ból oka, punktowe powierzchniowe zapalenie rogówki, zapalenie brzegów powiek, astenopia, obrzęk spojówki, światłowstręt, łzawienie, uczucie suchości oka, zaczerwienienie powiek, hiperpigmentacja skóry okolic oka, a także hiperpigmentacja tęczówki.

Warto szukać więc odżywek, które bazują wyłącznie na naturalnych składnikach. Do produkcji odżywek najczęściej wykorzystuje się ekstrakty, witaminy, oleje roślinne, ale również substancje syntetyczne, konserwanty i rozpuszczalniki.  Produkty, które zawierają składniki naturalnego pochodzenia są tańsze ale na ich efekt trzeba poczekać znacznie dłużej, czasem nawet kilka miesięcy. Jednak brak skutków ubocznych jest wart tego aby wykazać się cierpliwością. Ale rzęsy możemy dbać też bez użycia odżywek. Ważny jest dokładny, lecz delikatny demakijaż oczu, unikanie pocierania oczu, zdrowe odżywianie, picie naparów ziołowych i suplementy z witaminami i minerałami.
Źródło:
http://www.dbajowzrok.pl/

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl