Medycyna ogólna

Morwa biała - właściwości i zastosowanie

Publikacja: 07 maj 2018

Morwa biała to gatunek niewielkich drzew liściastych. Na uwagę zasługują owoce morwy oraz liście, które przez setki lat były częścią medycyny chińskiej i traktowane były jako lek na raka. Świeże owoce morwy zawierają 88% wody i tylko 60 kalorii na filiżankę. Owoce morwy są często spożywane również na sucho. Po wyschnięciu zawierają 70% węglowodanów, 14% błonnika, 12% białka i 3% tłuszczu.

Liście morwy białej zawierają sporo witamin z grupy B: witaminę B1, witaminę B2, witaminę B6 oraz witaminę PP. Ponadto w liściach znajduje się duża grupa flawonoidów, które znane są z silnego działania antyoksydacyjnego. Dzięki nim możliwe jest zwalczanie wolnych rodników, przeciwdziałanie procesom starzenia się oraz zwalczanie powikłań cukrzycy.

Morwa biała - właściwości przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe

Składniki morwy białej wpływają na zmniejszenie stężenia cholesterolu, jest to znaczące  dla osób mających problemy z układem krążenia i sercowo-naczyniowym. Antyoksydacyjne właściwości morwy białej wspomagają leczenie miażdżycy. Morwa biała także potrafi powstrzymać wzrost złego cholesterolu i zredukować miażdżycę. Roślina ta wykazuje też działanie antynowotworowe. Ekstrakt metanolowy z liści morwy białej może zahamować produkcję tlenku azotu, który jest obwiniany za powstawanie uszkodzeń tkankowych przyczyniających się do rozwoju chorób nowotworowych. Badania dowiodły też, że wyciąg z korzenia morwy białej przeciwdziała rozwojowi czerniaka i białaczki.

Morwa biała – cukrzyca

Owoce morwy zawierają związek zwany DNJ, który hamuje enzym w jelicie rozkładający węglowodany i jest uważany za korzystny dla osób z cukrzycą, gdyż spowalnia wzrost cukru we krwi po posiłkach.

Morwa biała – odchudzanie

Owoce morwy białej dzięki specyficznym właściwościom blokują wchłanianie cukru. Są bardzo dobre dla osób zmagających się z cukrzycą i nadwagą. W naturalny sposób odchudzają i sprawiają, że nie ma się ochoty na podjadanie. W przypadku suplementów diety ważne jest zwrócenie uwagi na zawartości ekstraktów z białej morwy tych preparatach. Dużo lepsze efekty daje spożywanie herbaty z morwy białej.

Przeciwskazania

Do przeciwwskazań zażywania morwy białej można zaliczyć: ciążę oraz uczulenia. Roślina nie jest szkodliwa, dlatego nie należy się jej obawiać.

Źródło:
http://www.wiecejnizzdrowie.pl/morwa-biala-dobra-dla-diabetykow/ i inne

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl