Ciąża

Kwas foliowy w ciąży

Publikacja: 29 czerwiec 2009 Ostatnia aktualizacja: 04 styczeń 2010
Badania naukowe udowodniły, że przyjmowanie kwasu foliowego zapobiega występowaniu zaliczanych do najcięższych wad wrodzonych u potomstwa – wad cewy nerwowej (bezmózgowia, rozszczepu kręgosłupa). Dlatego jeżeli tylko istnieje szansa, że możesz zostać mamą powinnaś zażywać preparat zawierający kwas foliowy. To zdrowie Twojego dziecka!
Co to jest kwas foliowy?

Kwas foliowy jest witaminą z grupy B. Występuje w żywności w postaci folianów. Zawierają go warzywa ciemnozielone i pomarańczowe (fasolka, kapusta, szparagi, sałata, brukselka, kalafior), a z owoców pomarańcze i banany. Kwas foliowy dostępny jest także w tabletkach zawierających wyłącznie kwas foliowy w dawce profilaktycznej 0,4 mg i osiągalny jest w każdej aptece bez recepty.

Kiedy powinnaś zacząć zażywać kwas foliowy?

Niezależnie od tego w jakim jesteś wieku i czy planujesz już ciążę, czy też jeszcze nie, powinnaś CODZIENNIE zażywać 0,4 MG KWASU FOLIOWEGO. Kwas foliowy należy w szczególności przyjmować przynajmniej 4 tygodnie przed planowaną ciążą aż do jej 12 tygodnia.

Czy zażywanie kwasu foliowego w tabletkach jest rzeczywiście konieczne?

Tak, ponieważ trudno dostarczyć w codziennej diecie tak wiele produktów o wysokiej zawartości kwasu foliowego, aby pokryć zwiększone zapotrzebowanie i wspomóc zapobieganie wadom cewy nerwowej. Należy też podkreślić fakt, że długotrwałe przechowywanie i gotowanie warzyw niszczy kwas foliowy oraz, że kwas foliowy w tabletkach ma stuprocentową bioprzyswajalność, podczas gdy foliany z pożywienia przyswajane są tylko w pięćdziesięciu procentach.

Czy kwas foliowy może być szkodliwy?

Nie, kwas foliowy nie ma żadnych efektów ubocznych. W dawce nie większej niż 0,4 mg może być stosowany przez wiele lat. Ma również korzystne działanie w profilaktyce chorób serca i miażdżycy. Duże dawki kwasu foliowego mogą maskować jeden z rodzajów niedokrwistości, dlatego osoby stosujące dawki większe niż 0,4 mg dziennie powinny być pod opieką lekarską.

Jeśli na stałe bierzesz jakieś leki, powinnaś skonsultować się z lekarzem, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania kwasu foliowego. Kobiety chore na padaczkę powinny uzgodnić z lekarzem prowadzącym dawkę kwasu foliowego, jaką mogą przyjmować, ponieważ może on osłabiać działanie leków przeciwdrgawkowych.

Co robić, jeśli już jesteś w ciąży?

Jeśli stwierdziłaś, że jesteś w ciąży, powinnaś natychmiast rozpocząć zażywanie kwasu foliowy w dawce nie mniejszej niż 0,4 mg dziennie i kontynuować terapię aż do końca 12 tygodnia ciąży. Nie martw się, jeśli jesteś w bardziej zaawansowanej ciąży niż 12 tydzień i nie zażywałaś wcześniej kwasu foliowego. Pamiętaj, że większość dzieci rodzi się zdrowa.

Gdzie można kupić kwas foliowy?

Kwas foliowy (Acidum folicum) zawierający dawkę 0,4 mg kwasu foliowego można kupić bez recepty w każdej aptece.

Przeczytaj również artykuł "Wady cewy nerwowej"!
Źródło:
www.kwasfoliowy.pl

Ostatnie publikacje