Ciąża

Dieta w ciąży - jakie witaminy są niezbędne w ciąży?

Publikacja: 28 kwiecień 2018

Dieta w ciąży – najważniejsze zasady

W ciąży przede wszystkim, powinno się jeść dla dwojga, nie za dwoje. W I trymestrze zapotrzebowanie energetyczne jest takie samo, jak przed zajściem w ciążę. Dopiero od II trymestru zapotrzebowanie zwiększa się o 360 kcal, zaś w III trymestrze o 475 kcal dziennie. To, co jest ważne to regularność posiłków.  Zaleca się unikanie przetworzonych produktów, surowych i niedogotowanych jaj, ryb i mięs, niepasteryzowanego mleka i zabrudzonych warzyw czy owoców.

Witaminy ważne w diecie kobiety w ciąży:

  1. Kwas foliowy - Substancja ważna szczególnie na początku ciąży, kiedy kształci się u dziecka cewa nerwowa, która rozwinie się w mózg i rdzeń kręgowy. Niedobory tej witaminy mogą przyczynić się do pojawienia się wad cewy nerwowej (np. bezmózgowia, wodogłowia czy rozszczepu kręgosłupa). Przy jego braku kobieta w ciąży może natomiast zachorować na anemię megaloblastyczną bądź może mieć problemów z koncentracją czy przewlekłym zmęczeniem,
  2. Witamina B1 – dzięki niej węglowodany przekształcane są w energię, co umożliwia prawidłowy rozwój mózgu, układu nerwowego, mięśni i serca, a także działa antyoksydacyjnie. Produkty, które zawierają witaminę B1 to m.in.: zboża, kasza manna, ryby, mięso wieprzowe, warzywa i owoce.
  3. Witamina C -bierze udział w ponad 300 procesach w organizmie, w tym regulacji gospodarki hormonalnej. W ciąży kobieta powinna dostarczać witaminę C, spożywając świeże owoce (np. porzeczki) i warzywa (np. kapustę, ziemniaki, pomidory). Niedobory witaminy C mogą narazić dziecko na problemy z rozwojem układu nerwowego , ale także nadmiar witaminy C może być szkodliwy, wpływając na problemy z rozwojem płodu.
  4. Witamina E - Pozytywnie wpływa na mózg, wzrok i cały układ nerwowy dziecka, a także jego skórę i mięśnie. Pomaga również chronić płuca i wytwarzać czerwone krwinki. Witamina E znajduje się m.in. w żółtkach jaj, tłustych rybach, olejach roślinnych i zbożach.
  5. Witamina A – wspomaga ochronę komórek organizmu przed uszkodzeniami, zachowaniu skóry w dobrym stanie, a także wzmocnieniu kości i zębów. Substancja ta pozytywnie wpływa też na rozwój wzroku dziecka. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę A można pokryć jedząc dwie marchewki.
  6. Witamina D - wzmacnia zęby i kości dziecka. Ma też wpływ na przepisywanie informacji genetycznej. Niedobory witaminy D mogą powodować problemy z łamliwością kości ale również z cukrzycą typu 1, chorób autoimmunologicznych i nowotworów. Witamina D powinna być dodatkowo suplementowana przez całą ciążę.
  7. Witamina K - sprawia, że krew krzepnie w odpowiedni sposób i zmniejsza się ryzyko krwotoków. Witamina K niezbędna jest dla prawidłowej przemiany materii, uczestniczy również w tworzeniu kości i ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe.

Przy dobrej diecie, przyjmowanie witamin w tabletkach może okazać się niepotrzebne albo ograniczone. Witaminy syntetyczne nie tylko nie są zbyt dobrze przyswajane przez organizm, ale też w pełni nie zastąpią tych naturalnych, przyjmowanych razem z pożywieniem.

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl