Kobieta

Zespół jajników policystycznych - jak wpływa na płodność kobiety?

Publikacja: 15 kwiecień 2018
Zespół policystycznych jajników, czyli w skrócie PCOS, jest najogólniej mówiąc zaburzeniem hormonalnym. Charakteryzuje się wzrostem produkcji hormonów męskich u kobiet, co negatywnie wpływa na prawidłowy przebieg cyklu menstruacyjnego, a także nieprawidłowym działaniem jajników, zaburzeniami owulacji i w konsekwencji problemami w zajściu w ciążę.
Na PCOS narażone są zwłaszcza młode kobiety w wieku rozrodczym (szacuje się, że to nawet 10-15% kobiet), objawy tej choroby mogą pojawić się już w okresie dojrzewania dziewcząt. Przyczyny tego schorzenia nie są jeszcze w pełni znane, choć prowadzone badania w tym zakresie wskazują również na obciążenia genetyczne, które mogą być odpowiedzialne za występowanie zespołu policystycznych jajników u kobiet.
Niektóre objawy – charakterystyczne między innymi dla PCOS – powinny wzbudzić czujność kobiet, choć niekoniecznie ich występowanie jest efektem właśnie tej choroby. Zaliczamy do nich:
  • nieuzasadnione tycie,
  • skąpe lub nieregularne miesiączki,
  • nasilony trądzik, również na klatce piersiowej, plecach,
  • nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach, plecach,
  • przerzedzone włosy,
  • nadciśnienie,
  • podwyższony poziom cukru we krwi,
  • mikrotorbiele w jajnikach,
  • kłopoty z zajściem w ciążę.

Zespół policystycznych jajników a ciąża

Leczenie hormonalne zespołu policystycznych jajników trwa często wiele lat. Jeśli jednak młoda kobieta planuje ciążę, po kilku miesiącach terapię się przerywa. Bywa, że ten czas wystarcza, żeby stan hormonalny na tyle się poprawił, by doszło do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej i do zapłodnienia. Czasem jednak konieczne jest podanie leków stymulujących jajeczkowanie. Młoda kobieta, której lekarz po rozpoznaniu PCOS od razu zaleci leczenie, ma spore szanse na ciążę i urodzenie dziecka. Z terapią nie ma co zwlekać, bo objawy tej choroby nasilają się z wiekiem i później można mieć problemy z poczęciem. Z tego powodu lekarze sugerują kobietom z zespołem policystycznych jajników, by starały się o dziecko przed 25. rokiem życia. Zdarza się też tak, że młoda kobieta z wielotorbielowatością jajników zachodzi w pierwszą ciążę i rodzi dziecko, a gdy po jakimś czasie usiłuje mieć drugiego potomka, ma z tym kłopoty. Dlatego, by nie zaprzepaścić szans na macierzyństwo, trzeba jak najwcześniej rozpocząć leczenie.
Duża liczba kobiet objawy towarzyszące PCOS zrzuca na karb innych dolegliwości i często przez lata żyje w nieświadomości. Tymczasem wystarczy odpowiednia diagnoza, by z wieloma nieprzyjemnymi symptomami się uporać. Warto więc uważnie obserwować swój organizm i z wszelkimi wątpliwościami zgłaszać się do lekarza.
Źródło:
M. Elsheikh, Zespół policystycznych jajników

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl