Medycyna ogólna

Wpływ wody na organizm człowieka. Wady i zalety.

Publikacja: 28 luty 2018
Rola wody w organizmie człowieka jest bardzo ważna - wpływa na Naszą efektywność, zarówno umysłową (mózg w 80% składa się z wody) jak i fizyczną (mięśnie to w około 75% woda).
Woda w organizmie człowieka odpowiedzialna jest  za: prawidłowy przebieg procesów metabolicznych (m.in. białek, tłuszczów, węglowodanów), termoregulację, usuwanie ubocznych produktów przemiany materii (m.in. toksyn, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu), transport oraz rozpuszczanie i wchłanianie substancji odżywczych. Jest regulatorem temperatury ciała i pobudza ruch jelit. Dostarcza również składników mineralnych i bierze udział we wchłanianiu strawionego pokarmu. Wodę nasz organizm czerpie przede wszystkim z pożywienia, z napojów oraz ze spalania w organizmie poszczególnych składników pokarmowych.
Woda od zawsze była uważana za jeden z czterech żywiołów świata, a już w starożytności symbolizowała oczyszczenie, zwłaszcza umysłu i ducha, być może z tego powodu jest tak ważna dla nas. Powinna być głównym pokarmem dla organizmu a w upalne dni skutecznie ugasza pragnienie, wystarczy pić każdego dnia tylko 2 litry, aby wystarczyło to na dzienne zapotrzebowanie. Wodę wykorzystujemy nie tylko do jej spożywania, ale swoje zastosowanie znajduje w medycynie, dzięki temu wspomaga leczenie w niektórych schorzeniach. Dzięki wodzie człowiek może utrzymywać higienę osobistą co ochrania przed wieloma szkodliwymi czynnikami, która mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Zmniejsza także ryzyko zachorowania na różne wstydliwe i uciążliwe choroby.
Człowiek nauczył się czerpać z niej energię i jest także pomocna do ogrzewania dzięki zastosowaniu grzejników w pomieszczeniach, do gotowania i przyrządzania pokarmów. Potrzebujemy jej do utrzymania czystości w domach, ale także do prania ubrań. Woda jest
niezbędna, ponieważ cywilizacja ludzka nie jest w stanie bez niej przetrwać. Woda poprawia jakość naszego życia, ale także wpływa na wiele czynników, wśród nich najważniejsze są te:
  • dodaje energii
  • poprawia naszą koncentracje
  • zwalcza stres
  • nawilża nasz organizm
  • zapobiega odwodnieniu
  • oczyszcza organizm z toksyn
  • dobrze wpływa na pielęgnacje cery
  • zmniejsza starzenie się organizmu
Większość osób zadaje sobie pytanie: jaką wodę wybrać mineralną czy źródlaną, która jest cenniejsza a która jest zdrowsza? Na rynku dostępne jest wiele wód, są wody mineralne, które zawierają więcej składników mineralnych, takich jak: żelazo, wapń czy magnez.
Natomiast woda źródlana jest idealna do gotowania, może dlatego, że jest delikatniejsza. Kolejnym pytaniem przy wyborze wody nad którym zastanawiamy się to czy lepsza byłaby gazowana czy niegazowana? Każde spożywanie wody dla naszego organizmu jest właściwe, ale
korzystniejsza jest woda niegazowana. Wodę gazowaną powinny unikać osoby z problemami gastrologicznymi.
Nie zapominajmy zatem, że aby nasz organizm mógł w pełni prawidłowo funkcjonować, należy zacząć od racjonalnej, zbilansowanej i różnorodnej diety,  aktywności fizycznej i regularnego picia odpowiedniej ilości wody.
Źródło:
"Woda jest najlepszym lekarstwem" Anita Hessmann-Kosaris

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl