Medycyna ogólna

Metody i techniki przeciwdziałania bólowi i krwawieniu

Publikacja: 25 styczeń 2018 Ostatnia aktualizacja: 23 marzec 2018

Podczas wykonywania codziennych czynności, często narażeni jesteśmy na wypadki, czy kontuzje. Warto więc wiedzieć jak postępować w przypadku bólu, czy krwawienia. Ból jest objawem wielu schorzeń. Dobrze jest więc zastanowić się jaka jest jego przyczyna- stres, zmiana ciśnienia, pogoda, czy objaw przewlekłej, poważnej choroby? Znając przyczynę i podejmując odpowiednie kroki, aby mu przeciwdziałać jesteśmy w stanie wyleczyć ból i zapobiegać rozwojowi przewlekłych chorób.

Ból jest nieprzyjemnym stanem, z którym każdy co jakiś czas musi się zmierzyć. Wyróżniamy 2 rodzaje bólu- ostry i przewlekły. Pierwszy z nich, to pełniący funkcję ostrzegawczą, krótkotrwały ból, spowodowany jest nagłymi uszkodzeniami. Ból przewlekły natomiast, spowodowany jest trwałymi schorzeniami takimi jak choroby reumatyczne, nowotworowe, czy przewlekłe stany zapalne narządów. Najczęściej trwa dłużej, niż 3 miesiące.


Jest wiele metod radzenia sobie z bólem. Najbardziej powszechnym jest stosowanie środków farmakologicznych takich jak: niesteroidowe leki przeciwzapalne (aspiryna), paracetamol, czy ketamina.
W schorzeniach spowodowanych brakiem ruchu, bądź kontuzją, stosowane są metody fizykalne i rehabilitacja. Wszelkie formy gimnastyki, aktywność ruchowa, termoterapia (leczenie ciepłem), krioterapia (leczenie zimnem), laseroterapia (fale świetlne), elektroterapia (prądy lecznicze).
Ważne jest też profilaktyczne dbanie o siebie- zdrowa, zbilansowana dieta oraz odpowiednia ilość snu. Przy zbyt małej ilości witamin i snu często narażeni jesteśmy na ból głowy, czy mięśni.
Do niefarmakologicznych metod radzenia sobie z bólem należą również akupunktura, czy masaż.


Najważniejsze jest jednak znalezienie przyczyny bólu. Jeżeli ból jest długotrwały, warto skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu. Dzięki prawidłowej diagnozie jesteśmy w stanie polepszyć nasze samopoczucie, sprawność oraz zapobiegać poważnym chorobom.

 

Krwotok jest wylewem krwi poza naczynia krwionośne, spowodowanym jego urazem lub pęknięciem. W zależności od rodzaju uszkodzenia wyróżnia się krwotoki tętnicze, żylne lub z naczyń włosowatych. Krwotoki mogą być również zewnętrzne lub wewnętrzne. Bardzo ważne jest szybkie udzielenie pomocy, żeby ranny nie utracił zbyt dużej ilości krwi oraz żeby nie doszło do jej zakażenia.


W przypadku małych skaleczeń, wystarczy zdezynfekować ranę środkiem odkażającym (np. wodą utlenioną) i zabezpieczyć ranę czystym opatrunkiem z jałowej gazy lub bandażu.
Jeżeli w ranie znajduje się ciało obce (np. pręt) należy jak najszybciej głosić się do lekarza. Nie wolno samodzielnie usuwać takich przedmiotów, ponieważ grozi to spowodowaniem jeszcze większego krwawienia.
Jeżeli krwawienie jest duże i zagraża zdrowiu i życiu poszkodowanego, należy wezwać pogotowie ratunkowe, zdezynfekować ranę (jeżeli jest niewielka), następnie ucisnąć ją przy pomocy bandaża uciskowego i unieść kończynę powyżej poziomu serca .
W przypadku podejrzenia krwawienia wewnętrznego należy wezwać pogotowie ratunkowe i ułożyć poszkodowanego w pozycji leżącej z lekko uniesionymi nogami.

Źródło:
https://portal.abczdrowie.pl/

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
mózg nie posiada receptorów bólowych? Teoretycznie możliwe byłoby więc przeprowadzenie operacji na otwartym mózgu bez znieczulenia i nie czulibyśmy bólu.
strony internetowe | lexurio.pl