Medycyna ogólna

Impanty słuchu dla dzieci. W jakim wieku przynoszą najlepsze efekty?

Publikacja: 16 styczeń 2018

"W tych implantach - zarówno w części wszczepialnej, jak i w części zewnętrznej - wszystko jest jeszcze mniejsze, bardziej przyjazne, bardziej naturalne zwłaszcza dla dziecka, dla którego nawet niewielki ciężar wiszący za uchem może być problemem" - powiedział prof. Skarżyński.

Czym jest implant słuchu?

Jest to specjalne urządzenie, którego konstrukcja przypomina budowę ślimaka. Implant ślimakowy obejmuje część wewnętrzną i zewnętrzną. Część wewnętrzną umieszcza się pod skórą za uchem oraz wewnątrz ucha wewnętrznego — procedurę przeprowadza lekarz. Część zewnętrzna, zawierająca mikrofon i procesor mowy, znajduje się na zewnątrz ucha.

Co daje dziecku implant i czy od razu zaczyna słyszeć?

Implant przekształca dźwięk w prąd elektryczny i omijając uszkodzony narząd słuchu doprowadza bodziec do zachowanych włókien nerwu słuchowego, za pośrednictwem których przekazywany jest on następnie do kory mózgowej. Taki bodziec jest odbierany jako wrażenie słuchowe. Samo zastosowanie tej techniki nie wystarczy do opanowania rozumienia mowy na drodze słuchowej. Wszczepienie implantu nie zwolni Cię od pracy z dzieckiem. Powinna być ona równie intensywna jak wtedy, gdy Twoje dziecko nosiło tradycyjne aparaty słuchowe. Mamy dla Ciebie jednak dobrą wiadomość. Praca z dzieckiem opierająca się na nowym sposobie odbioru dźwięków może stać się znacznie łatwiejsza i przynieść oczekiwane rezultaty. Jednak i tym razem musisz uzbroić się w cierpliwość. Początkowo Twoje dziecko będzie słyszało wiele dźwięków, ale nie będzie ich rozumiało. Daj swojemu dziecku czas na słuchanie. Objaśnia mu prostymi słowami to, co wkoło słyszy. Nie ustawaj w swoich wysiłkach. Jesteśmy pewni, że spotka Cię nagroda w postaci rozumienia dźwięków przez dziecko i mówienia.

,,Im wcześniej tym lepiej”

Takie implanty wszczepiane są już od 6. miesiąca życia, było to wielkie wyzwanie dla lekarzy oraz profesorów. Wczesne wszczepienie implantu słuchowego powinno skrócić całkowity okres rehabilitacji i zarazem zmniejszyć jej koszty. Nowa generacja implantów to urządzenia australijskie. Mają one znacznie zminiaturyzowane wewnętrzne części elektroniczne oraz procesor mowy, co w jeszcze większym stopniu poprawia ich niezawodność. Obecnie są to najmniejsze implanty ślimakowe, a przy tym bardziej trwałe i odporne na urazy, a ich kształt można dopasować do różnych zniekształceń na powierzchni głowy. "W tych implantach - zarówno w części wszczepialnej, jak i w części zewnętrznej - wszystko jest jeszcze mniejsze, bardziej przyjazne, bardziej naturalne zwłaszcza dla dziecka, dla którego nawet niewielki ciężar wiszący za uchem może być problemem" - powiedział prof. Skarżyński. W środę operacja wszczepienia implantów nowej generacji została wykonana u trójki dzieci w wieku 10, 11 i 18 miesięcy - powiedział prof. Skarżyński. W Polsce będą one w pełni refundowane przez NFZ.

Źródło:
https://whc.ifps.org.pl/2012/04/dziecko-z-wada-sluchu-przed-wszczepieniem-i-po-wszczepieniu-implantu-slimakowego/ http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/rehabilitacja-dziecka-po-wszczepieniu-implantu-sluchowego_35418.html

TEL-MED POLECA

Laryngolog Poznań Stare Miasto/ Leczenie Szumów usznych Poznań

Obrębowska Zofia dr n. med.

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. św. Marcin 9/9

Laryngolog Poznań Winogrady Stare Miasto/ Leczenie chrapania Poznań

Miętkiewska-Leszniewska Dorota dr n.med. specjalista otolaryngolog

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Przyjaźni 142
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Już w brzuchu mamy dziecko odbiera odgłosy, które wpływają na kształtowanie się ucha wewnętrznego. Dlatego tak ważne jest, żeby dziecko w tym okresie słuchało muzyki relaksacyjnej, spokojnego popu czy klasycznej. Jeżeli natomiast rodzice słuchają głośnego rocka, mogą dziecku zaszkodzić.
strony internetowe | lexurio.pl