Dziecko

Jak zapobiegać zarażeniu się wirusem HIV u dzieci

Publikacja: 12 styczeń 2018

Liczba dzieci, które zarażają się wirusem HIV spada każdego roku. Pod koniec 2015 roku żyło 2,6 miliona dzieci na całym świecie w wieku 15 lat i młodszym, ale tylko jedna trzecia z nich rozpoczęła odpowiednie leczenie. Większość przypadków dzieciństwa HIV i AIDS znajdują się w Afryce subsaharyjskiej.

Zakażenie wirusem HIV następuje poprzez zetknięcie się krwi, produktów krwiotwórczych, płynów ustrojowych, spermy czy wydzielin z narządów płciowych osób zdrowych z takimi samymi czynnikami osoby chorej. Jednak w przypadku dzieci może także dojść do zakażenia wirusem poprzez drogę wertykalną (płód-matka).

Większość dzieci u których stwierdzono wirus HIV – zostały zarażone poprzez matkę podczas porodu lub w trakcie karmienia piersią – wirus jest przenoszony wraz z mlekiem matki.  Środkiem prawie całkowicie eliminującym to zagrożenie jest poród poprzez cesarskie cięcie. Noworodka należy także jak najszybciej umyć z mazi płodowej. Bardzo ważne jest jednak poinformowanie lekarza prowadzącego o tym, że jest się nosicielem wirusa HIV, gdyż w trakcie ciąży można stosować odpowiednie leki, zmniejszające ryzyko zachorowania na AIDS u dziecka. Matka musi także zrezygnować z karmienia piersią swego potomka.

Rodzice muszą w odpowiedzialny sposób nauczyć dziecko  odpowiednich nawyków dzięki którym unikną zarażenia wirusem poza domem. Dzieci muszą unikać jakichkolwiek kontaktów z krwią osób zarażonych. Powinny także ostrożnie postępować w placówkach pozadomowych takich jak przedszkole czy szkoła. Niebezpieczny może się okazać kontakt z krwią innych dzieci. Dzieci nie powinny także pożyczać swoich szczoteczek do zębów i innych przyborów kosmetycznych.

Młodzież w większym stopniu jest narażona na zakażenie wirusem HIV – do zarażenia może dojść poprzez przygodny seks, zażywanie narkotyków lub zabiegi kosmetyczne i wykonywane tatuaży w niesprawdzonych miejscach. Młodzież która podjęła decyzję o współżyciu powinna zawsze używać prezerwatyw, które chronią przed kontaktem ze spermą lub wydzieliną z pochwy.  Poważnym problemem jest współdzielenie igieł wśród młodych narkomanów. Aplikując narkotyk dożylnie tym samym sprzętem używanym przez kilka osób, zarażenie wirusem HIV jest bardzo wielkie. Problem ten nie występuje jednak tylko u młodzieży biorącej narkotyki. Przy konieczności użycia igieł należy zachowywać takie same środki ostrożności w warunkach domowych - sterylizować igły po każdym użyciu lub stosować jednorazowe.

Profilaktyka HIV jest bardzo ważna. Szybkie wykrycie wirusa i rozpoczęcie leczenia może w znaczący sposób zapobiec jego rozprzestrzenianiu się. Dzieci, u których stwierdzono już wirusa i które podjęły odpowiednie leczenie mają duże szanse na długie, zdrowe życie.

Źródło:
"HIV/AIDS" - Grzeszczuk Anna i inne

TEL-MED POLECA

Audiolog Foniatra Laryngolog Poznań Stare Miasto

Obrębowski Andrzej prof. dr hab. n. med.

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. św. Marcin 9/9

Badań DNA Poznań/ Badanie genetyczne na ojcostwo Poznań

Centrum Badań DNA Sp. z o.o. w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Inflancka 25
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Nie odkryto jeszcze leku na HIV i AIDS. Stosowane są środki, które utrzymują pacjenta w dobrej kondycji i pozwalają na wydłużenie życia. Dla każdego chorego terapia dobierana jest indywidualnie.
strony internetowe | lexurio.pl