Medycyna ogólna

Lasery terapeutyczne

Publikacja: 14 grudzień 2017

W ostatnich latach coraz liczniejsze doniesienia potwierdzają korzyści terapeutyczne związane z wykorzystaniem laserów w kompleksowym leczeniu i terapii wielu schorzeń. Lasery, a także magnetolasery znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, pozwalając na nowe metody leczenia i efektywnego przeciwdziałania wielu chorobom. Laseroterapia jako dziedzina fizykoterapii to stymulacja procesów leczniczych organizmu za pomocą promieniowania laserowego.

Coraz bardziej popularne są zabiegi laserowe, które kojarzą się już nie tylko z odmładzaniem i medycyną estetyczną, ale też z leczeniem chorób oczu czy stóp. Dobrze dobrana i wykonana terapia laserem może zapewnić spektakularne efekty, ale trzeba wiedzieć, jaki rodzaj światła wybrać i czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Laseroterapię wykorzystuje się w bardzo szerokim zakresie schorzeń między innymi:
- w medycynie sportowej i ortopedii ( zespół bolesnego barku, zespół „łokcia tenisisty”, zapalenie pochewki ścięgna Achillesa, skręcenie, złamania itp.)
- w reumatologii ( np. zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych)
- w dermatologii ( przy trądziku pospolitym, półpaścu łysieniu itp.)
- neurologii ( rwa kluszowa, zespół cieśni nadgarstka)
Należy pamiętać że podstawą stosowania lasera jest odpowiednie rozpoznanie, a następnie właściwe rozplanowanie postępowania. Laseroterapia może być stosowana w formie monoterapii lub terapii skojarzonej np. z farmakoterapią, akupunkturą, fizykoterapią.  Dawkę energii dobiera się w zależności od przebiegu procesu chorobowego, typu schorzenia. Ogólnie jest przyjęte, że niższe częstotliwości promieniowania laserowego są stosowane w celu osiągnięcia efektu przeciwbólowego, z kolei wyższe – w celu osiągnięcia efektu przeciwzapalnego.

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Pierwsze urządzenie laserowe zostało skonstruowane w 1960 roku w Pracowni Badań Lotniczych w Malibu przez Maimana. Od tego czasu skonstruowano kilkadziesiąt rodzajów różnych urządzeń laserowych, które znalazły swe zastosowanie zarówno w diagnostyce, jak i w terapii leczniczo-profilaktycznej.