Ciąża

HIV u ciężarnej a poród

Publikacja: 27 grudzień 2017

Kobieta zarażona wirusem HIV, która jest w ciąży ma szanse na urodzenie zdrowego dziecka pod warunkiem, że ma świadomość swojej choroby oraz znajduje się pod specjalistyczną opieką ginekologa i specjalisty od wirusa HIV. Ciąża taka jest najczęściej rozwiązywana poprzez metodę cesarskiego cięcia.

Zakażenie wirusem HIV nie odbiera kobietom prawa do macierzyństwa. Natomiast ciąża ta wymaga stałej opieki specjalistów, którzy zadbają aby dziecko nie zostało zarażone wirusem. Przyszła matka może także zmagać się z wieloma powikłaniami położniczymi taki jak: poronienia samoistne czy niska masa urodzonego dziecka.

W celu zmniejszenia ryzyka przekazania dziecku wirusa HIV, kobiety powinny przyjmować leki antyretrowirusowe.  Decyzję, co do momentu rozpoczęcia terapii antyretrowirusowej oraz sposobu jej stosowania i monitorowania podczas ciąży podejmuje lekarz chorób zakaźnych
specjalizujący się w terapii osób żyjących z HIV w oparciu o rekomendacje Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS. Szacuje się, że leki te powinno się stosować od drugiego trymestru ciąży do jej zakończenia.  Ponadto matki podczas porodu muszą otrzymać AZT  w kroplówce.

Metodą porodu jest najczęściej cesarskie cięcie.  Poród drogami naturalnymi u kobiet zakażonych HIV powinien być zalecany tylko w przypadku, gdy kobieta otrzymywała skojarzoną terapię antyretrowirusową (HAART) podczas ciąży i poziom wiremii (czyli ilość HIV we krwi) jest niewykrywalny. Cesarskie cięcie wykonuje się jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej – zazwyczaj dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu.

Zaraz po urodzeniu dziecku podawane leki antyretrowirusowe.  Przyszła mama musi jednak wiedzieć, że dziecko do 18 miesiąca życia będzie miało pozytywny wynik  testu na przeciwciała HIV pomimo tego czy jest zarażone czy nie. Są to jednak ciała odmatczyne i nie świadczą o zakażeniu wirusem HIV.

Kobiety powinny unikać karmienia piersią niemowlaka, ponieważ w mleku matki obecny jest HIV. Lekarz powinien udzielić rady w zakresie sztucznego żywienia dziecka.

Zakażenie wirusem HIV dziecka wynosi 30% jednak stosowanie odpowiedniej terapii antyretrowirusowej daje 90% szans na urodzenie zdrowego dziecka dlatego tak ważne jest promowanie wśród ciężarnych kobiet wykonywanie testów na obecność wirusa HIV.

Źródło:
"HIV/AIDS" - Grzeszczuk Anna i inne

TEL-MED POLECA

Androlog Poznań/ Leczenie niepłodność mężczyzn i par Poznań/ Immunolog

Kurpisz Maciej prof. dr hab. specjalista genetyki, immunologii i anrologii w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Podgórna 4

Ginekolog-Połżnik Poznań Grunwlad | USG piersi | Prowadzenie ciąży ginekolog Poznań

Llek. med. specjalista ginekolog-położnik w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Nie odkryto jeszcze leku na HIV i AIDS. Stosowane są środki, które utrzymują pacjenta w dobrej kondycji i pozwalają na wydłużenie życia. Dla każdego chorego terapia dobierana jest indywidualnie.
strony internetowe | lexurio.pl