Medycyna ogólna

Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK

Publikacja: 30 listopad 2017 Ostatnia aktualizacja: 23 marzec 2018

Jak wszyscy wiedzą krew ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu organizmu. Do tej pory nie udało się w żadnym laboratorium na świecie wyprodukować substancji, która zastąpiła by krew, a którą każdy zdrowy człowiek może przekazać bez szkody dla własnego organizmu.

Na początku działalności w 1958 roku, oddawana krew przez honorowych dawców stanowiła zaledwie 2% , a dzisiaj jest to ponad 90% ogólnie pobranej.

W tym roku obchodzona jest 55 rocznica Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Obecny ruch honorowego krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża to:

  • ponad 1300 klubów, w których zrzeszonych jest blisko 25 tysięcy członków,
  • ponad 120 tysięcy wolontariuszy, którzy rocznie oddają ok. 145 tysięcy litrów krwi.

I co bardzo ważne blisko 30% honorowych dawców to Panie, a ich liczba wrasta.

W trakcie obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK organizowane są oficjalne uroczystości, na których najbardziej Zasłużonym Honorowym Krwiodawcom wręczane są odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadane przez Ministra Zdrowia, wyróżnienia Polskiego Czerwonego Krzyża „Kryształowe Serce” oraz inne podziękowania.

Należy pamiętać, że Krwiodawstwo to nic innego jak oddawanie krwi przez osoby zdrowe na rzecz osób potrzebujących krwi lub jej składników. Odbiorcami są szpitale, kliniki oraz instytuty dokonujące skomplikowanych operacji, przeszczepów i innych zabiegów, do przeprowadzenia których krew jest niezbędna.

Krew może oddać każdy kto:

  • jest w wieku od 18 do 65 lat,
  • waży powyżej 50 kg,
  • posługuje się językiem polskim,
  • przeszedł pozytywnie badanie lekarskie poprzedzające pobranie krwi od kandydata na dawcę krwi lub od dawcy krwi, obejmujące: wywiad medyczny oraz skrócone badanie przedmiotowe,
  • przedstawi dokument tożsamości ze zdjęciem, adresem zamieszkania oraz numerem PESEL

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla Dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony Kwestionariuszdla Krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata.

Źródło:
Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi

TEL-MED POLECA

BAMBERSKI DWÓR Sp. z o.o.

Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Lecznicze

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Dąbrowskiego 77a

MEDICUS

Spółdzielnia Pracy Lekarzy Specjalistów

woj. zachodniopomorskie
Szczecin, ul. Plac Zwycięstwa 1
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
pierwszy w kraju ośrodek zajmującym się problemami krwiodawstwa był utworzony w 1935 roku przy Szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie?
strony internetowe | lexurio.pl