Ciąża

Test na ojcostwo

Publikacja: 12 grudzień 2017

Test na ojcostwo to nic innego jak badanie, które ma wykluczyć czy dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Jednak na czy dokładnie polega taki test? Czym różni się test robiony indywidualnie od testu sądowego? I czy można wykonać test jeszcze podczas trwania ciąży?

Test na ojcostwo jest testem DNA , czyli badaniem genetycznym, który polega na analizie materiałów genetycznych pobranych od dwóch osób – w tym wypadku dziecka i potencjalnego ojca. Ta metoda pozwala w 99.99% ustalić czy dany mężczyzna jest ojcem dziecka lub w 100% odrzucić tą tezę.

Test na ojcostwo można wykonać już w drugiej dobie życia dziecka. Standardowym źródłem materiału genetycznego jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Może to być także włos, fragment naskórka, paznokieć odrobina dowolnej wydzieliny. Prawidłowo wykonany test wymaga zastosowania odpowiedniej aparatury a samo jego przeprowadzenie jest dosyć żmudne – stąd cena tego testu wynosi zależnie od placówki ok. 1000-2000 zł. Cena też może różnić się znacząco, jeśli test wykonywany jest dla celów sądowych.

Test na ojcostwo dla celów sądowych różni się od tego wykonywanego prywatnie tym, że materiał do badań nie może być pobierany samodzielnie. Podczas pobierania materiału musza być obecni niezależni świadkowie. Próbki materiału genetycznego muszą być pobrane od 3 osób : ojca, matki i dziecka. Osoby muszą okazać aktualny dokument tożsamości i są im robione zdjęcia. Materiałem do badań musi być wymaz z wewnętrznej ściany policzka. Sam wynik testu poszerzony jest o opinię ekspertów na co dzień pełniących opinię biegłych sądowych.

Test na ojcostwo można także wykonać w trakcie trwania ciąży – już podczas 8-9 tygodnia. Polega on wtedy na pobraniu krwi przyszłej mamy i ojca. Analizowane są fragmenty DNA płodu, które są obecne we krwi ciężarnej. Wiarygodność testu jest taka sama jak przy pobraniu materiału genetycznego z dziecka już narodzonego.

Źródło:
www.cbdna.pl

TEL-MED POLECA

Androlog Poznań/ Leczenie niepłodność mężczyzn i par Poznań/ Immunolog

Kurpisz Maciej prof. dr hab. specjalista genetyki, immunologii i anrologii w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Podgórna 4

Badań DNA Poznań/ Badanie genetyczne na ojcostwo Poznań

Centrum Badań DNA Sp. z o.o. w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Inflancka 25
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
amerykańskim naukowcom udało się ustalić, że najpopularniejszym dniem urodzeń jest 16 września? Z kolei najmniej popularne są 1 sycznia i 25 grudnia. Amerykańskim naukowcom udało się ustalić, że najpopularniejszą datą urodzeń jest dzień 16 września. Z kolei najmniej popularne są dni: 1 stycznia, 25 grudnia i 29 lutego. Czytaj więcej: http://www.sosrodzice.pl/kilka-ciekawostek-na-temat-ciazy/
strony internetowe | lexurio.pl