Dieta

Diety alternatywne a nowotwory?

Publikacja: 07 sierpień 2017

W przypadku choroby nowotworowej ważnym elementem terapii może okazać się dieta. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł.

Zmiana nawyków żywieniowych w chorobie nowotworowej ma wpływ na samopoczucie chorego. Nie zostało naukowo potwierdzone, że jedzenie konkretnych potraw może wspomagać leczenie albo zmniejszyć ryzyko ponownego zachorowania.

Jednak jedzenie:

  • Świeżych owoców i warzyw oraz dieta bogata w błonnik może redukować ryzyko
    zachorowania na choroby jelita grubego;
  • Dieta, w której znajduje się duża ilość ryb i drobiu, z niewielką ilością czerwonego mięsa może działać przeciw nowotworom jelita grubego;
  • Natomiast spożywanie potraw wędzonych może podwyższać prawdopodobieństwo zapadnięcia na niektóre typy nowotworów.

Każdy ma prawo wybrać taki rodzaj diety, który mu najbardziej odpowiada, począwszy od diety opracowanej przez dietetyka po dietę alternatywną.

Poniżej kilka przykładów takiej diety:

  • Dieta dr Maxa Gersona:

Najprościej można powiedzieć, że podstawą tej diety jest dostarczanie organizmowi składników odżywczycz z surowych soków oraz surowych i gotowanych organicznych potraw wegetariańskich, które spożywane są w dużych ilościach. Najistotniejszym założeniem według dr Gersona jest spożywanie niskotłuszczowych i niesolonych produktów spożywczych. Podstawą diety jest wypijanie każdego dnia 13 szklanek świeżo wyciśniętego soku z owoców i warzyw, w odstępach jednej godziny. W diecie jest całkowity zakaz spożywania mięsa, dodatkowo w okresie pierwszych 6-12 tygodni terapii należy całkowicie wykluczyć spożycie białka zwierzęcego. Dieta Gersona zakleca również: przyjmowanie wielu suplementów m.in.: roztwór jodyny i potasu, hormony tarczycy, enzymy trzustki, mleczko pszczele, olej rycynowy, witaminę B12 w połączeniu ze zmiksowaną wątrobą oraz szczepionki przygotowywane z bakterii Staphylococcus aureus i wirusa grypy. W ramach tej kuracji zalecane jest również stosowanie lewatywy z kawy, oleju rycynowego i rumianku, gdyż jak twierdzi pomysłodawca kofeina pobudza pracę wątroby, stymuluje przepływ żółci i otwiera drogi żółciowe, dzięki czemu możliwe jest szybkie usuwanie toksyn.

Pacjent, który zdecyduje się na w/w dietę musi jednak wiedzieć, że decudjąc się na jej stosowanie naraża się na niebezpieczeństwo. Dieta ta może prowadzić do rozwoju niedożywienia białkowo-kalorycznego, które w przypadku pacjentów onkologicznych może być bezpośrednią przyczyną śmierci. Podczas terapii może dojść do bardzo poważnych w skutkach zaburzeń wodno-elektrolitowych oraz uszkodzeń jelita grubego. Mogą pojawić się również w sposób bardzo nasilony: nudności, wymioty, skurcze jelit oraz biegunki, które znacznie pogarszają komfort jego życia. W wyniku wykonywania lewatyw pacjent narażony jest na infekcję błony śluzowej jelita co może doprowadzić do zaburzeń równowagi metabolicznej, a nawet zatrucia wysokimi stężeniami aplikowanych hormonów oraz wyciągów. Dużym niebezpieczeństwem jest również zaburzenie wchłaniania wody i składników odżywczych.

  • Dieta makrobiotyczna:

Podstawą diety makrobiotycznej są produkty nieprzetworzone i niekonserwowane. Dieta ta zakłada, że blisko 50% to produkty z pełnego przemiału, a kolejne 50% warzywa, nasiona roślin strączkowych oraz glony i owoce – bardzo ważne jest, aby wszystkie produkty roślinne pochodziły z upraw organicznych. Występuje również zakaz łączenia węglowodanów z produktami obfitującymi w białko oraz znaczna redukcja wypijanych płynów. Jednakże terapia dopuszcza okazjonalnie spożycie ryb, owoców morza i orzechów natomiast całkowicie wykluczyć: mięso, wędliny, mleko, alkohol, kawę oraz sól i cukier.

Chorzy stosujący dietę makrobiotyczną powinni wiedzieć, że brak dobrze przyswajalnego białka w diecie lub jego minimalna ilość może spowodować rozwój niedożywienia białkowego, a niedobory witamin, makro i mikroelementów mogą stanowić ryzyko rozwoju anemii. Restrykcyjne ograniczenie spożycia płynów może niekorzystnie wpłynąć na prace nerek, które już i tak są znacznie obciążone podczas terapii przeciwnowotworowej.

  • Dieta megawitaminowa:

Jak sama nazwa wskazuje dieta nakazuje przyjmowanie w dużych dawkach wielu suplementów diety, witamin, minerałów lub innych składników odżywczych, których wysokie stężenie spowoduje zatrzymanie rozwoju choroby.

To co pacjent powinien wiedzieć to, to że ryzykiem stosowania diety megawitaminowej jest ryzyko rozwoju hiperwitaminozy oraz występowanie zaburzeń pracy wielu narządów wewnętrznych: serca, nerek, płuc, wątroby oraz układu nerwowego. Ponadto dużym niebezpieczeństwem jest również utrata apetytu, nudności, wymioty, zaparcia, problemy trawienne oraz nasilone bóle głowy.

Należy zaznaczyć, iż nie istnieje dieta, która leczy raka. Nie ma "cudownie wyleczonych" przy pomocy diet. I najważniejsze - osoby poddawane terapii onkologicznej wymagają indywidualnego opracowania schematu żywienia, dopasowanego do aktualnych potrzeb.

Źródło:
"Cud terapii Gersona", Ch. Gerson, M.Walker

TEL-MED POLECA

Lekarz rodzinny Poznań Piątkowo Suchy Las | Rehabilitacja | Kardiolog | Dermatolog

Przychodnia Lekarska i Specjalistyczna

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Obornicka

Ortopeda USG kolana Poznań Łazarz/ Echo serca Poznań Grunwald/ USG Doppler

Gabinety Grochowska9 Poznań (dawniej Kossaka4)

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Grochowska
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
przyjmuje się, że dieta odgrywa poważną rolę w rozwoju ponad jednej trzeciej wszystkich przypadków chorób nowotworowych?
strony internetowe | lexurio.pl