Medycyna ogólna

Rodzaje porodów

Publikacja: 29 lipiec 2017

Poród to jedno z najbardziej wyjątkowych i niesamowitych wydarzeń w życiu kobiety. Wraz z upływem czasu medycyna stara się aby ten moment był dla przyszłej mamy bardziej komfortowy. Dowiedz się, jakie są rodzaje porodów i zdecyduj, który z nich będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Okres ciąży trwa 9 miesięcy. To dużo czasu aby zdecydować jaki rodzaj porodu będzie najodpowiedniejszy dla przyszłej mamy i jej dziecka.

Poród naturalny - drogami natury

Najbardziej znanym rodzajem porodu jest ten naturalny, w którym dziecko przychodzi na świat przez kanał rodny.

Korzyści, jakie wynikają z porodu naturalnego to najczęściej:

• krótki pobyt w szpitalu (ok. 2-3 dni),
• większa odporność,
• szybsze odzyskiwanie sił i powrót do formy,
• niższe ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem u dziecka.

Cesarskie cięcie

Specjaliści zalecają, by każda kobieta starała się urodzić naturalnie. Nie wszystko jednak zawsze może ułożyć się zgodnie z planem i w przypadku komplikacji lekarz może zastosować inne rodzaje porodów. W sytuacji, gdy istnieją uzasadnione powody medyczne, wykonuje się zabieg cesarskiego cięcia.

Dziecko przychodzi na świat poprzez nacięcie chirurgiczne w brzuchu i macicy mamy, omijając kanał rodny. W niektórych przypadkach ten sposób porodu jest z góry zaplanowany, w innych stosuje się go ze względu na wystąpienie nieprzewidzianych komplikacji.

Sytuacje, które mogą wymagać cesarskiego cięcia to:

• ciąża mnoga (bliźniaki, trojaczki),
• bardzo duże dziecko (makrosomia płodu) wg PTG powyżej 4500 g,
• wcześniejszy poród poprzez cesarskie cięcie,
• nieprawidłowe położenie dziecka,
• mięśniaki lub inna duża przeszkoda w kanale rodnym.

Jeśli zabieg nie jest skomaplikowany najczęściej trwa ok. 30 minut. Taka operacja jest szansą na narodziny dzieci, które mogłyby nie przeżyć porodu naturalnego. To poważna operacja dla Twojego ciała, które będzie potrzebowało dłuższego niż przy porodzie naturalnym czasu na powrót do formy.

Poród w wodzie

Poród w wodzie wygląda bardzo podobnie do porodu naturalnego, przy czym w tym przypadku mama znajduje się w wannie i jest zanurzona w wodzie. Może odbywać się w domu lub w szpitalu, o ile placówka jest do tego przygotowana.

Podczas porodu w wodzie ważna jest odpowiednia temperatura wody. Choć ciepła woda może ukoić ból, to zbyt gorąca woda może zaszkodzić dziecku i zmęczyć mamę (efekt sauny).

Poród kleszczowy i próżniowy

Za pomocą kleszczy lub próżnociągu chwyta się główkę dziecka w miednicy mamy i pomaga przyjść na świat. Takie rodzaje porodu stosuje się w wyjątkowych sytuacjach, gdy:

• dziecko jest w nieodpowiedniej pozycji w trakcie porodu i nie może samo przemieszczać się w dół kanału rodnego,
• mama nie ma siły na parcie,
• mama cierpi na choroby uniemożliwiające jej parcie, np. choroby serca, poważna wada wzroku (specjalista wydaje zaświadczenie o wskazaniach do skrócenia II okresu porodu),
• tętno dziecka jest nieprawidłowe i nie ma już możliwości przeprowadzić cięcia.

Bez względu na rodzaj porodu, najważniejsze jest aby przyszła mama czuła się komfortowo i miała wsparcie najbliższych. Należy pamiętać również, ze niezależnie czy decydujemy się na poród w domu czy w szpitalu, musi nad jego prawidłowym przebiegiem czuwać doświadczona położna.

Źródło:
"Ciąża i poród – niezbędnik Mamy" Zuzanna Kołacz-Kordzińska

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
amerykańskim naukowcom udało się ustalić, że najpopularniejszym dniem urodzeń jest 16 września? Z kolei najmniej popularne są 1 sycznia i 25 grudnia. Amerykańskim naukowcom udało się ustalić, że najpopularniejszą datą urodzeń jest dzień 16 września. Z kolei najmniej popularne są dni: 1 stycznia, 25 grudnia i 29 lutego. Czytaj więcej: http://www.sosrodzice.pl/kilka-ciekawostek-na-temat-ciazy/