Ważny temat

Czerwonka bakteryjna (Szigelloza)

Publikacja: 23 czerwiec 2017

Czerwonka bakteryjna zwana Szigellozą to choroba układu pokarmowego. Według badań w samych stanach zjednoczonych tę chorobę zdiagnozowano u około 14 000 osób. W poniższym artykule dowiesz się jakie są objawy.

Szigelloza jest wywołana bakteriami z grupy shigella, które poprzez uwalnianie toksyn podrażniaja jelita wywołując biegunkę. Bakteria jest przenoszona przez skażoną wodę, pożywienie lub przez kontakt z zakażonymi odchodami. Shigella atakuje nabłonek okrężnicy, a nastepnie namnaża się i rozprzestrzenia. Objawy mogą różnic sie od siebie a nawet bezobjawowo. Najczęstrze z nich to:

  • wodniste biegunki
  • krew lub śluz w kale
  • mdłości
  • wymioty
  • skurcze jamy brzusznej
  • gorączka
  • odwodnienie

Objawy mogą wystapić po 3 dniach od zakażenia pałeczkami shigella, a w niektórych przypadkach nawet po tygodniu. Choroba zwykle trwa do 7dni i należy pamiętać, aby nawadniać organizm w trakcie biegunki np. wodą mineralną. Jeżeli krwawienie, luźne stolce nie ustepują po kilku dniach, a do tego dochodzi gorączka, należy nie zwłocznie skontaktować się z lekarzem. W skrajnych przypadkach odwodnienie może doprowadzić do śmierci.

Najwaznieszym etapem leczenia czerwonki bakteryjnej jest picie dużej ilości płynów, elektrolitów. Nie są zalecane napoje gazowane, soki czy popularna coca-cola. Nie wskazane są również leki zatrzymujące biegunke ponieważ powodują, że bakterie są również zatrzymywane w organizmie. Co uniemozliwia szybszy powrót do zdrowia. Lekarz może poddać badaniu stolec chorego, a w celu pozbycia się całkowitego bakterii shigella z organizmu leczenie opiera się na podawaniu antybiotyków. W ciężkich przypadkach pacjent musi być przewieziony do szpitala w szczególności silnych zawrotów głowy czy wymiotów co wiąże sie z podaniem płynów i leków dożylnie.

Według badań u około 2% osób zarażonych pałeczkami Shigella typu flexneri rozwija się artretyzm poinfekcyjny po przebytej czerwonce bakteryjnej. Do objaw należy zaliczyć:

  • ból stawów
  • bolesność przy oddawaniu moczu
  • podrażnienie oczu

Powikłanie to po infekcji bakteryjnej może stać się stanem przewlekłym, trwającym kilka miesięcy lub utrzymywać przez resztę życia. Artretyzm poinfekcyjny wystepuje u osób, które mają predyspozycje genetyczne.

Zapobiec Shigellozie można poprzez przestrzeganie zasad higieny osobistej takich jak mycie rąk mydłem i ciepła wodą przed i po korzystaniu z toalety, mycie warzyw i owoców, które są spożywane na surowo. Podczas zmiany pieluch u niemowląt należy wyrzucać brudne pieluchy w zamkniętej torbie lub zbiorniku na śmieci. Należy równiez czyścić przewijak i blaty kuchenne ściereczkami jednorazowymi lub antybakteryjnymi. Oosby zdrowe powinny unikać kntaktu z osobami zarażonymi bakterią shigella co najmniej do dwóch dni po zakończeniu biegunki. Szcególną uwage należy zwrócic na małe dzieci, które sa bardziej narażone na zachorowanie bakteria niż nstarsze dzieci, czy osoby dorosłe, ponieważ dzieci biorą wiele rzeczy do buzi często brudnymi rączkami.

Najgorsza sytuacja panuje w krajach gdzie panują złe warunki sanitarno-higieniczne, a ludzie nie mają dostepu do czystej wody zdatnej do picia. W przypadku osób niedozywionych i osłabionych przebieg Czerwonki bakteryjnej jest ciężki i towarzyszą mu objawy ze strony innych układów i narządów. 

Źródło:
MSD Manual, Wrocław 1995

TEL-MED POLECA

Centrum Rehabilitacji Ortopedii Poznań Wilda/ Gabinet Lekarski w Poznaniu/ USG dzieci Poznań

STANLEY Centrum Medyczne w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. 28 Czerwca 1956 r.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Shigella w 2013 zaatakowała 34 tys. dzieci poniżej 5 roku życia oraz 40 tys. osób powyżej 5 roku zycia?