Medycyna ogólna

Nawilżacze powietrza

Publikacja: 30 maj 2017

Wszyscy wiemy, że zbyt suche powietrze w pomieszczeniu powoduje problemy z cerą, z oddychaniem, a u niektórych pojawia się męczący kaszel, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że suche powietrze może prowadzić do kłopotów z koncentracją. Rozwiązaniem na te problemy może być nawilżacz powietrza.

Ważne, aby w pomieszczeniu, w którym przebywamy zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza. Można zrobić to tak, jak robiły nasze babcie, czyli położyć na kaloryfer zmoczony ręcznik albo powiesić naczynie z wodą. Jednakże o wiele skuteczniejszą metodą będzie zastosowanie nawilżacza powietrza. Na rynku jest bardzo dużo wybór – od tych prostych modeli po te bardziej zaawansowane. Poniżej kilka informacji na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o kupnie nawilżacza powietrza.

Woróżniamy:

  • Nawilżacze tradycyjne
    Czyli takie, które zawieszamy na grzejniku. Nie wymagają prądu. Są zazwyczaj zwykłymi, ceramicznymi pojemnikami, które napełniamy wodą. Woda pod wpływem ciepła paruje i tym samym nawilża powietrze.
  • Nawilżacze parowe
    Nawilżacz parowy potrzebuje do działania energii elektrycznej. Woda w pojemniku jest podgrzewana, a następnie wyrzucana w formie ciepłej mgiełki, lekko podnoszącą temperaturę w pomieszczeniu. Nawilżacze parowe to najlepszy wybór do dziecięcych pokojów. Mogą być również wykorzystane do przeprowadzania inhalacji.
  • Nawilżacz ewaporacyjny
    Jest to nawilżacz, który po uruchomieniu zasysa powietrze z pokoju, a następnie wypuszcza w postaci mgiełki na zewnątrz. W przeciwieństwie do urządzenia parowego, powietrze nie jest podgrzewane.
  • Nawilżacz ultradźwiękowy
    Urządzenie to wykorzystuje ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody i tym samym wytworzenia mgiełki. Para może być podgrzewana lub chłodna. Dużo modeli jest wyposażonych w higrometr, który odpowiada za mierzenie stopnia nawilżenia powietrza w pomieszczeniu.
  • Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z jonizacją i aromaterapią
    Nawilżacz najlepiej sprawdza się w sypialni, salonie, w gabinecie kosmetycznym, biurze. Urządzenie nie tylko nawilża pomieszczenie i utrzymuje jego poziom na optymalnym poziomie, ale dodatkowo otoczy ulubionymi zapachami.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze nawilżacza?

  • Wydajność 
    Wpływają na nią dwa parametry:
    - powierzchnia nawilżania – określa powierzchnie pomieszczenia jaka zostanie nawilżona przez urządzenie
    - wydajność parowania - oznacza, ile zostało wytworzonej pary w podanym czasie.
  • Wielkość pojemnika na wodę
    Większy pojemnik pozwoli na rzadsze uzupełnianie zbiornika wodą.
  • Filtry
    Można spotkać m.in.:
    - filtr HEPA – zmniejsza zawartość alergenów i kurzu w powietrzu
    - filtr ceramiczny – usuwa kamień
    - filtr węglowy – redukuje nieprzyjemne zapachy
  • Higrometr
    Element,  który nie wszystkie nawilżacze posiadają a który jest bardzo przydatny, służy się do kontrolowania poziomu wilgotności w domu. Nawilżacz włącza się, gdy wilgotność powietrza jest zbyt niska.
  • Dodatkowe funkcje
    - jonizacja – dzięki wytwarzaniu anionów, które wpływają oczyszczająco na powietrze, bakterie oraz drobnoustroje opadają na ziemię przez co nie unoszą się w powietrzu i nie przedostają się do układu oddechowego
    - osuszanie – na rynku znajdują się również modele, które pozwalają odwrócić proces czyli osuszyć powietrze w domu gdy wilgotność powietrza jest zbyt duża
    - inhalacja – przydatna funkcja dla osób, które mają problem z zatokami lub chorują na astmę
    - aromaterapia – umożliwia wykorzystanie olejków zapachowych w mieszkaniu.
Źródło:
"BHP w firmie, wydanie czerwiec 2014 r.", praca zbiorowa

TEL-MED POLECA

Pulmonolog dziecięcy Poznań Grunwald Junikowo/ Pulmonolog Pediatra Poznań/ Testy alergologiczne

Piślewska Agnieszka lek. med.

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Ziębicka 16a

Pulmonolog Poznań Wilda Luboń/ Leczenie chorób płuc i gruźlicy w Poznaniu

Orwaldi Magdalena dr n.med. specjalista pulmonolog oraz chorób płuc i gruźlicy

woj. wielkopolskie
x, ul. x
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
w ciągu doby oddychamy do 22 tys. razy?