Medycyna ogólna

Zespół cieśni nadgarstka

Publikacja: 03 czerwiec 2009 Ostatnia aktualizacja: 30 maj 2009
Odczuwasz ból w okolicy nadgarstka? A może towarzyszy mu mrowienie lub osłabienie w dłoniach? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem... Być może zespół cieśnie nadgarstka to problem, który dotyczy również Ciebie.
W miejscu, gdzie zaczyna się dłoń, znajduje się wąska przestrzeń (kanał nadgarstka), w której znajdują się ważne nerwy oraz zginające palec ścięgna (ścięgna mięśnia zginacza). Obrzęk w kanale lub ucisk dłoni może uciskać nerw.

Większość problemów pojawia się jednak bez wyraźnego powodu. Obrzęk występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zespół cieśni nadgarstka występuje częściej u kobiet w ciąży lub osób z nadwagą. Rolę odgrywają też zarówno palenie papierosów, jak i choroby, takie jak cukrzyca, choroby tarczycy i choroba zwyrodnieniowa stawów, jak również czynności, które wymagają niewygodnego ułożenia nadgarstka i powtarzania czynności podnoszenia i chwytania.

Obserwuje się następujące objawy:
  • Mrowienie lub odrętwienie kciuka, palca wskazującego i środkowego (ale nie małego). Mrowienie może występować w nocy i budzić ze snu; może również wystąpić podczas prowadzenia samochodu, trzymania telefonu lub gazety.
  • Ból, który promieniuje od nadgarstka do przedramienia lub w dół do dłoni i palców.
  • Uczucie osłabienia lub niezgrabności; upuszczanie przedmiotów.
  • Jeśli stan jest zaawansowany, występuje trwała utrata czucia w palcach.
Jak możesz sobie pomóc? Co godzina rób regularne, co najmniej 5-minutowe przerwy w czasie wykonywania ciężkich lub powtarzających się czynności.
  • Zamieniaj wykonywane czynności. Rozciągaj nadgarstki i ręce przynajmniej raz w ciągu godziny.
  • Zachowaj sprawność; kontroluj wagę i nie pal papierosów.
  • Jeśli odczuwasz mrowienie w ręce lub palcach, które budzi cię ze snu lub jeśli zauważyłeś, że ręka jest odrętwiała, kiedy budzisz się rano, spróbuj na noc założyć na nadgarstek szynę, która go usztywni. Szyna powinna przylegać do nadgarstka, ale nie może być ciasna.
  • Jeśli objawy się utrzymują lub wręcz pogarszają, skontaktuj się z lekarzem.
Źródło:
"Najczęstsze problemy zdrowotne" Świat Książki

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl