Ciąża

Domowe sposoby jak radzić sobie ze zgagą w czasie ciąży

Publikacja: 10 styczeń 2017

W czasie ciąży zgaga to najczęstsza przypadłość doskwierająca przyszłym matkom. Możemy mieć z nią problem nawet przez cały okres trwania ciąży, natomiast w ostatnim trymestrze uskarża się na tą przypadłość aż 3/4 kobiet. Dowiedz się jak sobie z tym radzić domowymi sposobami.

Czynnikiem odpowiedzialnym za zgagę jest progesteron. Hormon, który w głównej mierze odpowiedzialny jest za utrzymanie ciąży, powoduje również zwiotczenie zwieracza przełyku. Nadmiar treści pokarmowej w żołądku dodatkowo uciskanym przez powiększającą się macicę cofa się co skutkuje nieprzyjemnym paleniem i uczuciem dyskomfortu. Zanim jednak postanowisz sięgnąć po leki farmaceutyczne, warto wypróbować domowych sposobów na tę przypadłość.

Unikaj produktów wzmagających problem:

• kawa
• mocna herbata
• papierosy
• alkohol
• słodycze
• napoje słodzone oraz gazowane

Żywienie

Podstawowe zasady prawidłowego odżywiania będą bardzo pomoce. Jemy powoli, dokładnie przeżuwając. W czasie ciąży nie można się odchudzać, nie należy się także przejadać. Nie jemy za dwie osoby. 4-5 małych posiłków dziennie ograniczy nadmierny apetyt i będzie o wiele zdrowsze niż 3 duże porcje. Pusty żołądek wydziela nadmierną ilość soków żołądkowych, które trafiają do przełyku.

Pamiętajmy również jak ważna jest pozycja w czasie jedzenia. Zgadze bardzo sprzyja pozycja półleżąca, dlatego kobiety ciężarne powinny zadbać o prawidłową wyprostowaną pozycję siedzącą. Wykluczone jest leżenie bądź spanie zaraz po posiłku. Pozycja leżąca dodatkowo obciąża żołądek.

Papierosy

Nałóg nikotynowy przyczynia się do zgagi na dwa sposoby. Po pierwsze, nikotyna powoduje rozluźnienie mięśni zwieracza przełyku, a więc dodatkowo go osłabia. Po drugie, palenie papierosów dodatkowo pobudza wytwarzanie kwasu żołądkowego. To kolejny ważny argument przeciwko paleniu papierosów w ciąży. Jeśli jeszcze nie rzuciłaś palenia – zrób to natychmiast. Także bierne palenie, czyli wdychanie dymu z papierosów osłabia mięsień zwieracza przełyku. Unikaj zatem zadymionych miejsc i osób, które palą w twoim towarzystwie.

Otyłość

U osób otyłych zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej, co może nasilać cofanie się zawartości żołądka do przełyku. Staraj się więc przytyć tylko tyle, ile to konieczne. Dodatkowe kilogramy nigdy nie są dobre, także podczas ciąży. Dodatkowo otyłość sprzyja cukrzycy ciążowej, a to naprawdę groźny problem.

Ubrania

Unikaj zbyt ciasnej odzieży oraz bielizny. Ubieraj się odpowiednio do twojego rozmiaru. Ciasne w pasie spodnie nie tylko sprawią, że będziesz czuła się niewygodnie lecz po całym dniu noszenia na pewno poczujesz zgagę na skutek ucisku na żołądek oraz jelita.

Co pomoże na zgagę:

• kefir, maślanka, mleko
• siemię lniane – zalewamy łyżeczkę mielonego siemienia szklanką gorącej wody. Tak przygotowany kleik spożywamy około godziny po posiłku lub przed spaniem
• woda z octem jabłkowym i miodem
• soki warzywne np. marchewkowy , z buraków
• świeży imbir
• napar rumiankowy

Każda przyszła Mama inaczej reaguje. Nie zrażaj się kiedy pierwszy produkt nie poskutkuje. Warto również poszukać własnych domowych sposobów.

Źródło:
"Jedz pysznie i zdrowo w ciąży", M. Makarowska

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
na zgagę cierpi aż 70% kobiet w III trymestrze ciąży? Jest ona więc zjawiskiem powszechnym, niezwykle uciążliwym.