Uroda

Pielęgnacja skóry zimą

Publikacja: 02 listopad 2016

Zimą nasza skóra narażona na działanie wielu niekorzystnych czynników takich jak niska temperatura, wiatr, przebywanie w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, promieniowanie UV. Wymaga wtedy odpowiedniej pielęgnacji. Dowiedz się jak dbać o skórę w zimie, aby chronić ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Suche powietrze, mróz i wiatr mogą powodować przesuszenia, odmrożenia oraz podrażnienia skóry. Mimo, że zimą chronimy skórę wieloma warstwami ubrań konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Zła pielęgnacja może sprawić, że skóra będzie tracić witalność, stanie się sucha i nadwrażliwa.
Kosmetyki stosowane zimą powinny tworzyć na skórze elastyczny, cienki film, który będzie zapobiegał nadmiernemu odparowywaniu wilgoci z naskórka i dostarczy mu niezbędnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. W ich składzie powinny być:

  • ceramidy
  • oleje roślinne
  • kwasy tłuszczowe
  • woski

Są to składniki, które zabezpieczają skórę, jednocześnie powodując, że jest jędrna, elastyczna i gładka. Substancje takie jak aloes, wyciągi z rumianku, alantoina łagodzą podrażnienia pojawiające się na skórze. Natomiast witamina A i C zapobiega wysuszaniu skóry.


Zimą nie należy zapominać o ochronie przed promieniowaniem UV. Nadal istnieje przekonanie, że krem z filtrem UV stosuje się tylko latem. Nawet zimą, gdy cierpimy na brak słońca powinniśmy chronić skórę przed tym promieniowaniem, szczególnie wtedy gdy wybieramy się w góry. Skóra zniszczona promieniami UV traci swoje zdolności obronne przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także wolniej się regeneruje.


Podczas mrozów na szczególną uwagę zasługują usta, ponieważ skóra ust jest bardzo cienka i nie ma gruczołów łojowych. W związku z tym w okresie zimowym usta narażone są na pękanie i spierzchnięcie. Najlepiej posmarować je pomadką z woskiem pszczelim, wazeliną lub tłustym kremem. Dzięki temu na powierzchni czerwieni wargowej będzie się tworzyć specjalna ochronna powłoka. Aby usta mogły się regenerować warto również smarować je na noc i stosować peelingi złuszczające suchy naskórek.


Skóra rąk również wymaga odpowiedniej pielęgnacji zimą. Na dłoniach jest niewiele gruczołów łojowych odpowiedzialnych za utrzymanie właściwego natłuszczenia skóry. Podstawową ochroną rąk były i będą zawsze rękawiczki, ale należy pamiętać też o stosowaniu odpowiednich kremów ochronnych. Smaruj ręce nimi za każdym razem, kiedy poczujesz, że są przesuszone. Pamiętaj o tym, by wcierać w nie krem również przed wyjściem na mróz.


Inne części ciała jak łokcie, kolana czy stopy, również reagują na niekorzystne warunki. Stają się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Dbając o nie warto wybierać tłuste i półtłuste kremy, balsamy ochronne, odżywcze masła lub pielęgnacyjne olejki. Stosowanie tych kosmetyków zabezpiecza i regeneruje naskórek, a także odżywia i wzmacnia. Od czasu do czasu warto wykonać peeling całego ciała. Zaletą takiego zabiegu, który można wykonać w warunkach domowych jest jednoczesne złuszczenie i natłuszczenie skóry, dzięki czemu staje się ona gładka i silnie odżywiona.


Zimą naturalne mechanizmy ochronne skóry słabną, przez co traci ona miękkość, gładkość i elastyczność. Pamiętajmy, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji ma ona jednak szanse, by dotrwać w idealnym stanie do cieplejszych dni.

Źródło:
Łańcucki J, "Dbaj o swoją skórę"

TEL-MED POLECA

Dermatolog Poznań Rataje/ Gabinet dermatologiczny w Poznaniu

Szewczyk Wanda lekarz specjalista dermatolog Poznań

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Stare Żegrze 1

Gabinet medycyny estetycznej Poznań Grunwald/ Ocena znamion barwnikowych w Poznaniu/ Botox

Elżbieta Gołębaka dr n. med. specjalista dermatologii i medycyny estetycznej

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Bukowska 78 / 107
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
skóra jest największym organem ludzkiego ciała? Jej powierzchnia to ok. 2m2, a waga 3-4kg.
strony internetowe | lexurio.pl