Dziecko

Problemy ze słuchem- jak przebiega badanie audiologiczne u dziecka

Publikacja: 24 wrzesień 2016

Zastanawiasz się na czym polega badanie audiologiczne? Lekarz na ostatniej wizycie dziecka, wskazał konieczność wykonania takiego badania? Sprawdź , co to jest za badanie, jak przebiega i jak należy przygotować do niego dziecko w dalszej części tego artykułu!

Jednym z naszych zmysłów, który zużywa się wraz z wiekiem a w ostatnich czasach staje się to coraz szybciej jest słuch.  Coraz częściej problem ze słuchem dotyka małe dzieci, dlatego lekarze alarmują aby kontrolnie badać słuch swoim pociechom już od najmłodszych lat.  Jakie podstawowe badanie wykonać by sprawdzić słuch dziecka? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Badanie słuchu

Jest zwane również badaniem audiologicznym lub audiometrycznym. Dzięki temu badaniu  możemy zbadać  w jakim stopniu mały pacjent cierpi na niedosłuch oraz gdzie dokładnie jest on zlokalizowany np. w uchu środkowym lub w dalszych odcinkach układu słuchowego.
Poprzez takie badanie możemy określić np. słyszalność nadprogową, zmęczenie słuchowe, rozróżnianie natężeń słuchowych oraz słyszalność  tonów o zróżnicowanej częstotliwości.
 

Metoda jaką wykorzystuje się przy tym badaniu to:

Audiometria tonalna –  określa najcichszy zakres dźwiękowy w jakim  dziecko jest w stanie dźwięki.  Dziecko słyszy dźwięki, z małych głośników lub słuchawek. Obserwuje się w ten sposób reakcję dziecka na usłyszany dźwięk.  W przypadku badanych niemowląt stosuje się symulację za pomocą zabawki- zabawka wydaje z siebie dźwięki, wtedy dziecko reaguje na zabawkę.  Przy starszych dzieciach, badanie polega na zabawie – dziecko np. układa po kolei części układanki po usłyszanym dźwięku, nie wcześniej.  Audiometria „zabawowa” jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat
Dziecko w wieku szkolnym może już odpowiadać tak jak dorosły np. „tak”, po usłyszanym dźwięku . Badanie może trwać od 0,5 do 1 godziny.

Audiometria słowna – jest to badanie podobne do audiometrii tonalnej, ale słyszane dźwięki to słowa. Dziecko powinno powtórzyć usłyszane słowo lub wskazać odpowiedni obrazek. Prezentowane są również konwersacje, dzięki którym można sprawdzić czy dziecko dobrze rozumie ich treść, w tym przypadku, dziecko również musi powtórzyć dane słowa lub wskazać odpowiedni obrazek.  Celem tego badania jest sprawdzenie najcichszego, słyszalnego przez dziecko zakresu dźwięków.  
Badanie to wykonuje się u dzieci powyżej 6 roku życia, ze względu na skupienie oraz ścisłą współpracę z lekarzem. Badanie może trwać ok 40 minut.

 Kiedy należy udać się na wizytę u audiologa i wykonać takie badanie?


Oto kilka niepokojących przykładów z zachowania dziecka, które mogą pomogą nam zwrócić szczególną uwagę na słuch dziecka:
•    Dziecko nie reaguje gdy je wołamy, nie reaguje na swoje imię
•    Głośno słucha radia bądź telewizora
•    Prosi o powtórzenie zdania
•    Przekręca wypowiedziane polecenia


Wyjątkową sytuacją, kiedy należy również wykonać takie badanie to:
•    W wieku 2 lat dziecko wypowiada pojedyncze słowa
•    W wieku 5 lat mówi bardzo niewyraźnie
•    Problemy z nauką
•    Ma dobry słuch, gdy nie zagłuszają go inne poboczne dźwięki

Jeżeli tylko zaobserwujemy niektóre objawy z wyżej wymienionych, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty.  Im wcześniej wykryty niedosłuch tym lepiej. Jeżeli audiolog uzna za konieczność, dobierze odpowiednie aparaty słuchowe dla malucha,  co znacznie ułatwi mu życie.

Źródło:
„Audiologia kliniczna”, Mariola Śliwińska-Kowalska

TEL-MED POLECA

Audiolog Foniatra Laryngolog Poznań Stare Miasto

Obrębowski Andrzej prof. dr hab. n. med.

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. św. Marcin 9/9
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
zaraz po porodzie, przeprowadzane jest badanie słuchu u noworodka? Już na samym początku życia, można wykryć problemy ze słuchem i jeśli w takim badaniu wstępują nieprawidłowości, trzeba powtórzyć badanie w 1 trymestrze życia dziecka.