Medycyna ogólna

Czy suplementacja witamin jest wskazana?

Publikacja: 24 wrzesień 2016

W mediach bardzo często widzimy reklamy suplementów diety, często słyszymy także zalecenia ich stosowania. Witaminy w kapsułkach mają dodać nam sił, zdrowia i urody, ale czy zawsze ich suplementacja jest wskazana? Łudzimy się, że w ten sposób możemy uzupełnić braki witamin w diecie. Sprawdź kiedy i jakie witaminy mogą korzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie.

Kto powinien sięgnąć po suplementy witamin?

Bezpodstawnie najlepszym źródłem witamin są naturalne produkty. Dużo składników odżywczych możemy znaleźć w świeżych warzywach i owocach, pieczywie razowym, kaszy gruboziarnistej, tłuszczach roślinnych i rybach. W pełnowartościowym posiłku poza witaminami znajdują się również inne niezbędne substancje, które m. in. przedłużają trwałość witamin, ułatwiają przyswajanie składników odżywczych. Nadmiar naturalnych witamin nie jest przyswajany przez organizm, natomiast witaminy syntetyczne są wchłaniane w każdej ilości. Możliwej jest więc przedawkowanie suplementów, szczególnie witamin rozpuszczalnych  w tłuszczach, czyli witaminy A, D, E i K.

Spożywanie dodatkowych witamin nie jest konieczne w przypadku stosowania zdrowej i zbilansowanej diety. Suplementacja witamin jest wskazana w następujących przypadkach:

  • osoby po ciężkiej chorobie,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby starsze mające problemy z wchłanianiem.
Kiedy suplementacja witamin jest wskazana?

Suplementacja witamin może korzystnie wpłynąć na organizm, gdy:
nie dbasz o prawidłową dietę – brak regularnych posiłków , niewystarczająca ilość owoców i warzyw, nadużywanie alkoholu, kawy, mocnej herbaty lub palenie papierosów,
walczysz z infekcjami, szczególnie wiosną lub jesienią, gdy brakuje słońca i są duże wahania temperatur,

  • masz stresującą pracę,
  • systematycznie i intensywnie uprawiasz sport,
  • podczas i po kuracji antybiotykami,

Suplementy można kupić zarówno w aptekach, jak i supermarketach lub sklepach zielarskich. Składniki odżywcze są dostępne w wielu wygodnych formach np. kapsułek, syropów, pastylek do ssania, cukierków lub żeli. Przyrządzenie pełnowartościowego posiłku jest bardziej kłopotliwe niż połknięcie pastylki, dlatego tak chętnie sięgamy po suplementy.

Przedawkowanie witamin

Nie powinniśmy decydować się na zażywanie dodatkowych witamin bez wyraźnego powodu, ponieważ ich nadmiar może spowodować hiperwitaminozę. Objawy choroby uzależnione są od rodzaju przedawkowanej witaminy:

  • nadmiar witaminy A  może spowodować brak łaknienia, ból głowy, przemęczenie, żółto-pomarańczowe zabarwienie skóry, zaburzenia widzenia oraz dysfunkcję nerek, serca lub centralnego układu nerwowego,
  • nadmiar witaminy D może spowodować wymioty, osłabienie, pocenie się i wzmożone oddawanie moczu, nadmiar witaminy D może odkładać się w wątrobie lub innych narządach,
  • nadmiar witaminy E może spowodować senność, osłabienie, podwójne widzenie lub zaburzenia działania układu pokarmowego,
  • nadmiar witaminy K może spowodować wysypkę,  pocenie się, uczucie gorąca, niedokrwistość, białkomocz lub depresję.
Źródło:
„Biologia. Vademecum maturalne 2011”, Balcerowicz M.

TEL-MED POLECA

GABINET DIETETYCZNY/ GABINET MASAŻU I FIZJOTERAPII POZNAŃ GRUNWALD/ WILDA/ JEŻYCE

Dietetyk, Fizjoterapeuta, Masażysta w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
organizm ludzki do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje 90 składników odżywczych, których powinna dostarczyć zbilansowana dieta?