Medycyna ogólna

Wskazania i przebieg EKG

Publikacja: 18 sierpień 2016

Badanie EKG to podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce schorzeń mięśnia sercowego. Nieinwazyjność, niebolesność i natychmiastowy wynik badania zdecydowały o powszechności tego badania. Czym jest i kiedy warto wykonać badanie EKG? Sprawdź, jak przebiega badanie EKG.

Czym jest EKG?

EKG, czyli elektrokardiografia to badanie wykorzystywane w celu diagnostyki chorób serca. Podczas badania następuje rejestracja elektrycznej czynności mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej w postaci różnicy potencjałów pomiędzy elektrodami. Otrzymaną w ten sposób krzywą elektrokardiograficzną można obserwować na ekranie monitora lub jest drukowany na specjalnym papierze milimetrowym. EKG nie jest niezawodnym kryteriom rozpoznawania chorób mięśnia sercowego.

Jakie są wskazania do wykonania EKG?

Do głównych wskazań do wykonania badania elektrokardiograficznego zaliczamy:

  • ból w klatce piersiowej – najczęstsza przyczyna zlecania EKG, nie zawsze ból w klatce piersiowej jest związany z chorobą serca, bardzo wartościowe jest badanie EKG wykonywane podczas trwania bólu w klatce piersiowej;
  • zaburzenia rytmu serca – pacjent ma wrażenie kołatania serca, co może wskazywać np. na migotanie przedsionków,
  • zaburzenia rytmu serca są wskazaniem do całodobowej rejestracji zapisu EKG;
  • duszność – objaw może mieć podłoże sercowe;
  • omdlenia.

Badanie EKG może być wykonywane rutynowo co kilka lat jako badanie przesiewowe chorób serca.

Jak przebiega EKG?

Badanie EKG zazwyczaj wykonywane jest w pozycji leżącej w gabinecie lekarskim lub zabiegowym oraz w przypadku posiadania przenośnego aparatu również w domu pacjenta. Podczas badania nie należy rozmawiać, a samo EKG trwa 5-10 minut.

Na początku miejsca umieszcza elektrod smaruje się żelem zmniejszającym opór elektryczny skóry. Elektrody, które mocuje się za pomocą specjalnych pasków, klamer i przyssawek, muszą być umieszczone w miejscach swojego przeznaczenia. Następnie umieszcza się elektrody na ciele pacjenta:

  • na kończynach dolnych w sąsiedztwie kostek;
  • na kończynach górnych w okolicy nadgarstków;
  • na klatce piersiowej – nadmiar owłosienia może powodować nieprawidłowe przyleganie elektrod do ciała, dlatego należy go zgolić.

Podczas badania pacjent leży nieruchomo, a wszelkie dolegliwości (np. duszność, ból w klatce piersiowej itp.) powinien zgłaszać lekarzowi.

Czym jest HOLTER EKG?

HOLTER EKG to badanie EKG prowadzone przez całą dobę. Niewielkie urządzenie, które przyczepia się do ciała lub ubrania pacjenta, rejestruje zapis EKG podczas codziennych aktywności pacjenta. Po 24 godzinach lekarz dokonuje odczytu i analizy zapisu EKG.

Źródło:
„Podręcznik elektrokardiografii”, Dąbrowski A., Dąbrowska B.

TEL-MED POLECA

Opieka pielęgniarska 24H w domu pacjenta Poznań/ Pielęgniarka całodobowo Poznań/ EKG

usługi pielęgniarskie 24h w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. brak
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
wartość diagnostyczna badania EKG nie jest zbyt duża, ponieważ fałszywie dodatnie wyniki sięgają 40 procent?