Medycyna ogólna

Pierwsza pomoc nad jeziorem

Publikacja: 17 lipiec 2016 Ostatnia aktualizacja: 18 lipiec 2016

Beztroski wypoczynek nad jeziorem czasami kończy się tragedią, której można by uniknąć, gdyby osoby wypoczywające wiedziały jak należy zareagować. Obowiązkiem każdego z nas jest udzielenie poszkodowanemu pomocy na miarę własnych umiejętności. Podczas przebywania nad jeziorem może dojść nie tylko do utonięcia, ale również do urazów kręgosłupa. Sprawdź, jak zawalczyć o życie drugiego człowieka!

Co zrobić, gdy zobaczysz wypadek nad jeziorem?

Zgodnie z obowiązującym prawem obowiązkiem każdego człowieka jest udzielnie pomocy osobie tonącej, wołającej o ratunek lub wykonującej ruchy świadczące o wzywaniu pomocy. Każdy powinien udzielić pomocy na miarę swoich możliwości: osoba udzielająca bezpośredniej pomocy tonącemu musi dobrze pływać, nurkować, sprawnie posługiwać się sprzętem ratunkowym, natomiast osoba nie posiadająca takich umiejętności powinna zaalarmować odpowiednie służby.
Jeśli to możliwe, to należy włączyć do akcji ratunkowej inne osoby, które mogą wezwać pomoc lub przynieść przedmioty mogące służyć jako sprzęt ratowniczy. Następnie należy wybrać odpowiednia formę ratowania:

  • z brzegu,
  • z łodzi,
  • bezpośrednio z wody.

Udzielanie pomocy z brzegu
Jeśli poszkodowany nie stracił przytomności i znajduje się w blisko brzegu, to należy położyć się na brzegu i podać tonącemu jakiś przedmiot np. kij. Następnie należy przyciągnąć poszkodowanego do brzegu. W ten sposób pomocy może udzielić każdy, nawet osoba niepotrafiąca pływać.
Skuteczną metoda jest również rzucenie poszkodowanemu linki, za pomocą której można bezpiecznie przyciągnąć topiącego się do brzegu.
Jeśli posiadane przedmioty są zbyt krótkie, to należy rzucić osobie poszkodowanej przedmiot umożliwiający utrzymanie się na powierzchni do czasu zorganizowania innej pomocy np. wiosło, piłkę, koło ratunkowe. Jednocześnie należy uważać, aby rzucając nie zranić osoby poszkodowanej.
Kolejnym sposobem może być utworzenie łańcucha z kilku lub kilkunastu osób trzymających się za ręce. Osoba będąca najdalej w łańcuchu chwyta poszkodowanego i wszyscy wspólnie wciągają go na brzeg.

Udzielanie pomocy z jednostki pływającej
Udzielanie pomocy z jednostki pływającej jest najbezpieczniejszą formą akcji ratunkowej, niezależnie od odległości od brzegu. Dodatkowymi zaletami takiego rozwiązania jest większa prędkość w dotarciu do topiącego się, lepsza jego obserwacja.
Należy jak najszybciej dotrzeć do poszkodowanego, a w jego pobliżu należy zmniejszyć prędkość. Jeśli poszkodowany jest przytomny, to rzucamy mu koło ratunkowe, a następnie wyciągamy go z wody. W przypadku, gdy poszkodowany nie jest przytomny, to należy postępować jak w przypadku udzielania pomocy z wody.

Udzielanie pomocy bezpośrednio w wodzie
Jest to najtrudniejsza forma ratowania, dlatego należy go stosować tylko w ostateczności, gdy inne metody nie mogą być wykorzystane.
Najbezpieczniej wejść do wody wykonując skok ratunkowy na nogi z rozkroku lub wykroku, z miejsca lub rozbiegu, a lot powinien być możliwie najdłuższy. Następnie podpływamy do tonącego z głową uniesioną nad wodą kraulem lub żabką. Będąc w okolicy poszkodowanego należy zorientować się w jakim znajduje się stanie. Następnie należy holować poszkodowanego do brzegu, najbezpieczniejsze jest holowanie ratowanego z ujęciem jedną ręką za żuchwę.

Udzielanie pomocy przedmedycznej

Jeśli po wyciągnięciu poszkodowanego na brzeg jest on przytomny, to należy umieścić go w suchym miejscu, rozebrać go i dobrze osuszyć ciało, rozetrzeć ręce i nogi i okryć ratowanego kocem.  
W przypadku, gdy poszkodowany jest nieprzytomny, to należy przystąpić do zabiegów ożywiających: 

  • ocena stanu ratowanego i czynności przygotowawcze,
  • sztuczne oddychanie,
  • pośredni masaż serca.
Źródło:
Suwalskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

TEL-MED POLECA

Szczepienia przed wyjazdem Poznań/ Medycyna Podróży Poznań/ Szczepienia Tropiki

Centrum Medyczne PRO FAMILIA / Czerwonak

woj. wielkopolskie
Czerwonak, ul. Działkowa 2
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
każda osoba wyciągnięta z wody musi przebywać pod obserwacja na oddziale szpitalnym przez minimum 24 godziny od wypadku, ponieważ istnieje poważne niebezpieczeństwo wystąpienia nagłego pogorszenia stanu zdrowia, ze śmiertelnym skutkiem włącznie?