Ważny temat

Jak udzielić pierwszej pomocy podczas wypadku?

Publikacja: 30 czerwiec 2016

Do wielu wypadków dochodzi w zaciszu domowym. Wystarczy chwila nieuwagi, aby nasze życie zostało zagrożone. Najczęstsze z wypadków to zachłyśnięcie oraz krwotoki. W artykule poniżej znajdziesz informacje na temat pierwszej pomocy przy zadławieniach oraz krwotokach.

Postępowanie w zadławieniach oraz krwotokach

Zadławienie - to stan, w którym drogi oddechowe człowieka zostają zamknięte przez ciało obce. Pierwsza pomoc w zadławieniach:

Dorosły:

  • przytomny - pochyl chorego lekko do przodu, a następnie wykonaj do 5 uderzeń nadgarstkiem w okolicę międzyłopatkową ruchem „wymiatającym”. Jeżeli uderzenia nie skutkują wtedy wykonaj tzw. rękoczyn Heimlicha: ustaw się za osobą, która się zadławiła, pochyl delikatnie do przodu, ułóż pięść w okolicy nadbrzusza na wysokości przepony. Chwyć pięść drugą ręką i pociągnij ku sobie i górze. Wykonaj uciśnięcia 5razy, jeżeli nie skutkuje, zrób chwilę przerwy, oceń stan osoby zadławionej, sprawdź czy w jamie ustnej nie ma obcego ciała.
  • nieprzytomny -  ułóż daną osobę na płaskiej powierzchni (podłoga, chodnik itp.), wykonaj RKO (sprawdź link poniżej).

Dziecko:

  • do 1 roku życia - sprawdzamy, czy dziecko nie ma ciał obcych w jamie ustnej. Jeśli dziecko sinieje, nie może złapać oddechu, wykonujemy następujące czynności: układamy na ręce pochylając delikatnie do dołu tak, aby główka znalazła się na dłoni, nie zakrywając ust i nosa dziecka. Podobnie jak u osoby dorosłej uderzamy 5 razy w okolicę miedzyłopatkową częścią nadgarstka ruchem „wymiatającym”.
  • powyżej 4 roku życia - postępujemy jak w przypadku osoby dorosłej.

Krwotoki - to nagła i obfita utrata krwi na skutek uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych (tętnic lub żył). Może do niego dojść wskutek urazu lub choroby. Wyróżniamy:

a) krwotok tętniczy

  • krew ma barwę jasnoczerwoną, gdyż zawiera dużo tlenu;
  • wypływa pod znacznym ciśnieniem, zwykle w postaci pulsującego strumienia;
  • jest bardzo trudny do opanowania;
  • jest najgroźniejszy, ponieważ bardzo szybko doprowadza do wstrząsu hipowolemicznego, a co za tym idzie - do śmierci.

b) krwotok żylny

  • krew ma barwę ciemnowiśniową, gdyż zawiera dużo dwutlenku węgla;
  • wypływa wolniej;
  • jest łatwiejszy do opanowania, gdyż niskie ciśnienie w żyłach powoduje, że masywność krwotoku zwykle jest mniejsza;
  • ryzyko wstrząsu hipowolemicznego jest znacznie mniejsze, niż w przypadku krwotoku tętniczego, jednak w dalszym ciągu wysokie.

Pierwsza pomoc: tamowanie krwi powinno odbyć się jak najszybciej po zaistnieniu krwotoku. W pierwszej kolejności należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Następnie założyć gumowe rękawiczki i ucisnąć ranę za pomocą bandaża uciskowego, w miejscu gdzie krew wydostaje się poza powłoki ciała. Następnie unieść kończynę powyżej poziomu serca, ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Założyć poszkodowanemu opatrunek uciskowy.


W dołączonym linku z naszego artykułu znajdziesz informacje na temat wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej:  http://www.tel-med.pl/pl/article/1/artykuly-medyczne/927/czy-znam-zasady-pierwszej-pomocy

Zanim wezwiesz pogotowie, postaraj się udzielić pierwszej pomocy osobie z krwotokiem lub zaksztuszeniem. Naprawdę nie jest to trudne.

Źródło:
http://www.prc.krakow.pl

TEL-MED POLECA

  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
według danych statystycznych wypadki domowe stanowią ok. 17% wszystkich wypadków w Polsce. Wiele osób, które ulegają takim wypadkom, jest hospitalizowanych.