Ciąża

Czy po przerwaniu antykoncepcji hormonalnej trzeba czekać z planowaniem rodziny?

Publikacja: 14 czerwiec 2016

Jaki jest wpływ terapii hormonalnej na zdrowie kobiety jako przyszłej matki? Czy szanse na zajście w ciążę stają się mniejsze, a skutki uboczne - bywają nieuniknione? Zatem, czy po przerwaniu antykoncepcji hormonalnej trzeba czekać z planowaniem rodziny? Zapraszam do lektury!

Według przeprowadzonych badań nawet u około 40% kobiet nieudane zajście w ciążę wynika z zaburzeń hormonalnych. Tabletki antykoncepcyjne można odstawić w dowolnym momencie, a przyjmowanie ich nie ma wpływu na płodność!

Po przerwaniu antykoncepcji hormonalnej kobiecy układ hormonalny wraca do normy, a kobieta bardzo szybko staje się płodna, dlatego też nie ma potrzeby, aby czekać z planowaniem rodziny. Po terapii hormonalnej wzrasta prawdopodobieństwo ciąży mnogiej. Od razu po odstawieniu hormonów cykl menstruacyjny wraca do normy, a co za tym idzie - kobieta może zajść w ciążę, ale nie należy generalizować, gdyż wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim zależy to od kondycji organizmu kobiety. Ciało również potrzebuje czasu, by wrócić do swojego naturalnego rytmu, zdrowia, trybu funkcjonowania.

To, że kobiety, stosują środki antykoncepcyjne, nie wyklucza myśli o zajściu w ciążę w przyszłości. Tak jak już zostało wspomniane, przy prawidłowo zapisanej terapii hormonalnej, nie ma to wpływu na płodność u kobiety.

Cele terapii hormonalnej:

  • uwolnienie komórki jajowej (głównie przy sztucznym zapłodnieniu)
  • stabilizacja cyklu menstruacyjnego
  • stymulacja jajeczkowania.


Istnieje szansa, że kobieta może być w ciąży, gdy po przerwaniu antykoncepcji dochodzi do regularnego współżycia, owulacja zazwyczaj rozpoczyna się w ciągu miesiąca - do trzech, po przerwaniu antykoncepcji hormonalnej.
Po odstawieniu hormonów - kobieta nieraz nawet nie zdaje sobie sprawy, że zaszła w ciążę, dlatego najlepiej wtedy zrobić test ciążowy, by mieć pewność.

Przy prawidłowo dobranej antykoncepcji hormonalnej nie powinno być żadnych problemów z płodnością po odstawieniu środków, mimo to, nie należy zapominać, że ciało potrzebuje trochę czasu, by wrócić do swojego naturalnego rytmu, jeśli kobieta wcześniej stosowała hormonalne środki antykoncepcyjne - z tą decyzją nie należy się spieszyć!

Źródło:
Guillebaud John, Antykoncepcja - pytania i odpowiedzi, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005, ISBN 83-7430-012-4

TEL-MED POLECA

Ginekolog Konin Kowalewski Roman/ USG ginekologiczne Konin/ Ginekologia onkologiczna

Gabinet lekarza specjalisty ginekolog-położnik w Koninie.

woj. wielkopolskie
Konin, ul. zmiana
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Pod koniec pierwszego trymestru ciąży włosy stają się grubsze i szybciej rosną. Odpowiada za to wzrost poziomu estrogenów, który zwalnia cykl ich wypadania.