Ciąża

Problemy skórne w ciąży

Publikacja: 17 grudzień 2015
U kobiet w ciąży gwałtownie zmienia się gospodarka hormonalna całego organizmu. Pod wpływem hormonów przemianom ulegają nie tylko narządy wewnętrzne kobiety, które mają przygotować ją do całego okresu ciąży i porodu. Zmienia się cały organizm, a także skóra, o której przyszłe mamy często zapominają w codziennej pielęgnacji.
U kobiet ciężarnych w następstwie zmian hormonalnych może dojść do rozwoju problemów skórnych. Najwcześniej pojawiają się zmiany pigmentacji skóry. Zwiększenie się zabarwienia występuje wskutek nadmiernej produkcji lub gromadzenia się w skórze barwnika melaniny. Obejmuje najczęściej następujące obszary:
  • brodawki sutkowe,
  • okolice krocza,
  • linia środkowa brzucha,
  • okolice grzbietu nosa,
  • policzki,
  • czoło.
Zmiany dotyczące pigmentacji skóry ustępują zwykle po porodzie lub też w okresie połogu.

Najczęstszym problemem skórnym w ciąży są rozstępy pojawiające się ok. 5 - 7 miesiąca, na które w tym czasie skarży się ok. 90% kobiet. Nadmierne rozciąganie skóry spowodowane ciążą powoduje spadek jej elastyczności. Rozstępy pojawiają się w rejonie bioder, ud i pośladków, piersi, a zwłaszcza na podbrzuszu. Oprócz tego, częstym problemem jest ogólne pogorszenie się stanu skóry. Wahania hormonalne sprawiają, że skóra staje się nadmiernie przesuszona lub przetłuszczona.

U niektórych kobiet w ciąży mogą pojawić się problemy z wypryskami. Dlatego ważne jest regularne stosowanie przez całą ciążę łagodnych kosmetyków, które zawierają środki natłuszczające i nawilżające. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko powstania rozstępów czy pogorszenia się stanu skóry.

U niektórych kobiet mogą się także pojawić problemy z drobnymi naczyniami, które powodują powstawanie tzw. pajączków na skórze czy też zaczerwienienie skóry dłoni lub dziąseł. Czasami obserwuje się występowanie cellulitu.

Problemy skórne pojawiające się w trakcie ciąży, mogą być przewlekłymi dolegliwościami. Większość z nich ustępuje kilka dni po porodzie lub
w okresie połogu. Niektórym z nich, jak np. rozstępom można zapobiegać stosując odpowiednio dobrane kosmetyki zawierające substancje nawilżające i poprawiające elastyczność skóry. Należy pamiętać przy tym, żeby wybierać te z nich, które nie zawierają składników przenikających przez powierzchnię skóry (np. kwas salicylowy, kwasy owocowe, retinol), ponieważ mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka.
Źródło:
„Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej” European Journal of Medical Technologies; „Wpływ zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety na stan skóry” A. Rokowska-Waluch, Przegląd D

TEL-MED POLECA

Dermatolog Alergolog Wenerolog Piła | Dorośli i dzieci

Karska Małgorzata lek. specjalista dermatologii i wenerologii w Pile

woj. wielkopolskie
Piła, ul. al. Wojska Polskiego 20
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
90% kobiet w ciąży skarży się na powstające rozstępy? Większość kobiet w ciąży ma problemy skórne, z których najczęściej występują rozstępy. Zazwyczaj kobiety ciężarne walczą z nimi stosując kosmetyki lub masaże nawilżające, a tylko nieliczne udają się do specjalisty po poradę.