Medycyna ogólna

Opryszczka, czyli jak zwalczyć zimno...

Publikacja: 14 maj 2009
Opryszczka, znana także jako zimno, jest bardzo typową dolegliwością. Może występować na wargach, w jamie ustnej, na nosie, policzkach lub palcach. Czy jest groźna dla naszego zdrowia? Jak ją zwalczyć?
Wirus opryszczki typu l wywołuje opryszczkę na wargach, natomiast typu II jest zazwyczaj odpowiedzialny za opryszczkę narządów płciowych (opryszczkę genitalną). Jednak obydwie formy wirusa mogą wywołać rany na twarzy lub narządach płciowych.

Opryszczka zarażamy się od osoby, u której dolegliwość jest w stadium aktywnym. Sztućce, nożyki, ręczniki lub bezpośredni kontakt ze skórą to typowe sposoby rozprzestrzeniania się tego zakażenia.

Objawy mogą nie wystąpić nawet 20 dni po kontakcie z wirusem. Małe, wypełnione płynem pęcherze rozwijają się na obrzękniętej zaczerwienionej i bolącej skórze. Ból lub uczucie mrowienia często poprzedzają pęcherze o 1-2 dni. Objawy zazwyczaj utrzymują się 7-10 dni.

Po pierwszym zakażeniu, wirus okresowo uczynnia się i daje objawy w tym samym miejscu lub blisko niego. Gorączka, miesiączka, kontakt ze słońcem mogą ponownie wywołać opryszczkę.

Wirus opryszczki można przekazać nawet, gdy nie ma pęcherzy, ale największe ryzyko zakażenia istnieje od chwili wystąpienia pęcherzy aż do ich pokrycia się strupami. Opryszczka najczęściej występuje u młodych osób, ale może atakować w każdym wieku. Częstość jej występowania zmniejsza się po 35. roku życia.
Jak możesz sobie pomóc? Opryszczka zazwyczaj ustępuje bez leczenia. Następujące wskazówki mogą złagodzić objawy:
  • Odpoczywaj, stosuj leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (jeśli masz gorączkę) lub kremy (nie przyspieszą one gojenia, ale przynoszą ulgę). Dzieci powinny unikać zażywania aspiryny.
  • Nie wyciskaj ani nie przekłuwaj pęcherzy.
  • Unikaj całowania się i kontaktów skórnych wtedy, kiedy są pęcherze.
  • Myj dokładnie ręce przed dotknięciem innej osoby.
  • Używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym na usta i twarz, zanim narazisz się na dłuższy kontakt ze słońcem zarówno zimą, jak i latem.
  • Pomoc lekarska Jeśli opryszczka występuje często, wskazane mogą być leki przeciwwirusowe. Zazwyczaj stosuje się acyklowir (Zovirax), który blokuje namnażanie się wirusa opryszczki. Działający miejscowo pencyklowir, dostępny w postaci kremu, również daje pewne korzyści w leczeniu opryszczki.

    Zanim pojawi się opryszczka możesz czuć mrowienie. Wielu lekarzy zaleca stosowanie leków tak szybko, jak tylko wystąpią pierwsze objawy.
    Uwaga!
    • Jeśli masz opryszczkę, zwracaj szczególną uwagę na unikanie kontaktów z dziećmi lub z każdym, kto cierpi na wyprysk, gdyż te osoby są bardziej narażone na zakażenie. Unikaj także osób, które stosują leki przeciwnowotworowe i immunosupresyjne (zapobiegające odrzuceniu przeszczepu), ponieważ odporność jest u nich upośledzona. W ich przypadku wirus może wywołać chorobę zagrażającą życiu.
    • Kobiety w ciąży lub matki karmiące piersią powinny unikać stosowania acyklowiru w leczeniu opryszczki, chyba że lekarz zaleci inaczej.
    • Wirus opryszczki potencjalnie może wywołać groźne powikłania. Może się rozprzestrzenić na oko i jest to najczęstsza przyczyna ślepoty rogówkowej. Jeśli odczuwasz piekący ból oka lub masz wysypkę w okolicach oka czy na czubku nosa, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
    Źródło:
    "Co radzi lekarz. Najczęstrze Problemy Zdrowotne", Świat Książki

    Ostatnie publikacje