Ciąża

Leczenie zębów w trakcie ciąży - jakie zabiegi powinny poczekać do porodu?

Publikacja: 27 październik 2015
Stereotyp mówiący o tym, że kobieta w ciąży nie może korzystać z zabiegów stomatologicznych często powoduje iż zaniechane leczenie odbija się na zdrowiu matki i dziecka.  To właśnie w ciąży powinno się szczególnie dbać o uzębienie. Zatem jakie zabiegi wykonywać w ciąży i w którym trymestrze, a które odłożyć na czas po porodzie? Dowiedz się z naszego artykułu!
Choć część zabiegów stomatologicznych należy odłożyć na później, to nie tylko można ale nawet powinno się wykonywać zabiegi w przypadku ubytków, zakażeń i próchnicy. Nieleczone schorzenia w obrębie zębów i jamy ustnej mogę mieć skutki dla zdrowia matki i dziecka. Poniżej zamieszczamy wykaz zabiegów zalecanych w czasie ciąży oraz takich których nie powinno się wykonywać.

Zabiegi które można wykonywać w ciąży
  • Leczenie ubytku próchnicowego – zabieg ten jest zupełnie bezpieczny w ciąży. Oczywiście lepiej zaleczyć zęby przed ciążą, ale leczenie ubytków w ciąży też jest zalecane. Jeśli ubytek nie jest duży warto jednak zrezygnować ze znieczulenia.
  • Leczenie kanałowe – taki zabieg należy koniecznie wykonać jeśli bakterie z tego zęba mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie matki i dziecka, jednakże zabiegu tego nie powinno się wykonywać w pierwszym trymestrze ciąży. Oczywiście ostateczna decyzja co do takiego leczenia w ciąży powinna należeć do lekarza.
  • Znieczulenie do zabiegów stomatologicznych – choć lepiej byłoby zrezygnować z niego to czasem ból i związany z nim stres może być bardziej groźny dla matki i dziecka niż znieczulenie miejscowe. Nie powinno się podawać znieczulenia w pierwszym trymestrze ciąży, aczkolwiek decyzję powinien zawsze podjąć lekarz.
  • Jeśli w ciąży pojawi się ból zęba i trzeba go usunąć, to nie warto czekać na usunięcie po urodzeniu dziecka, ponieważ to silnie osłabia organizm mamy i stwarza ryzyko infekcji. Jednakże ze względu na możliwość wystąpienia krwotoku oraz konieczność zastosowania znieczulenia lepiej przełożyć zabieg na czas po pierwszym trymestrze ciąży.
  • Usuwanie kamienia nazębnego – zabieg ten jest nieszkodliwy po 1 trymestrze ciąży. Nie wskazany jest jedynie scaling ultradźwiękowy.
  • Ortodoncja w ciąży – jeśli przyszła mama już nosi aparat nie ma przeszkód do dalszego kontynuowania leczenia. Jest to bezpieczne dla matki i dziecka oraz nawet szybsze u kobiet w ciąży (rozpulchnione dziąsła). Nie zaleca się jednak zakładania aparatu w ciąży.
Zabiegi których lepiej nie wykonywać w ciąży
  • Wybielanie zębów – ze względu iż jest to tylko zabieg estetyczny,  a nie leczniczy  wybielanie niewskazane jest przez cały okres ciąży. Substancje oraz lampy wybielające mogą być szkodliwe dla dziecka.
  • Zabiegi protetyczne – ze względu na rozpulchnione dziąsła należy odłożyć zabiegi protetyczne na czas po ciąży.
  • Wykonywanie zdjęć  RTG – potwierdzamy krążąca opinię, że zdjęcia RTG nie powinny być wykonywane w ciąży. Należy o ile nie ma konieczności przełożyć  takie badania na czas po ciąży ponieważ promienie rentgenowskie są szkodliwe dla nienarodzonego dziecka.
Obalamy stereotyp, że w ciąży nie powinno się leczyć zębów. Nie tylko jest to bezpieczne ale i nawet konieczne, gdyż nieleczone zęby mogą stanowić niebezpieczeństwo dla przebiegu ciąży, porodu oraz zdrowia i życia matki i dziecka. Kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o zęby, często chodzić do stomatologa, zdrowo się odżywiać i dbać o higienę jamy ustnej.
Źródło:
MjakMama

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
bakterie powstające na skutek  niewyleczonych zębów  krążą po całym organizmie i mogą być przyczyną przedwczesnego porodu?