Ciąża

Czy wykonywanie USG w ciąży może być szkodliwe?

Publikacja: 27 maj 2015
USG jest bardzo popularnym badaniem przeprowadzanym podczas ciąży. Zainicjowanie ultrasonografu okazało się bardzo pomocne w położnictwie oraz w innych dziedzinach medycyny. Badanie jest nieinwazyjne oraz zupełnie bezbolesne. Jednak czy zawsze jest zupełnie bezpieczne? Ile razy w ciąży zaleca się wykonywanie badania USG?
Jak działa ultrasonograf?

Aparat USG emituje fale dźwiękowe, które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha. Fale te pozwalają na zobrazowanie płodu bez wykorzystywania wysoce niebezpiecznego promieniowania rentgenowskiego. Obraz na ekranie monitora otrzymuje się dzięki odbijaniu wysyłanych przez ultrasonograf ultradźwięków od narządów oraz ciała dziecka w łonie matki. Pewne badania wykazały, że płód prawdopodobnie słyszy wysokie fale dźwiękowe jakie wykorzystuje ultrasonograf, jednak nie ma to szkodliwego wpływu na rozwijające się dziecko w łonie matki. Fale dźwiękowe mogą tylko pobudzać zmysły malucha w ten sposób, że będzie się szybciej ruszał podczas badania.

Jak często wykonywać USG?

Przy ciąży bez ryzyka powikłań Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca trzy takie badania podczas całej ciąży:
  • pierwsze od 11 do 14 tygodnia,
  • drugie od 18-22 tygodnia,
  • trzecie od 28-32 tygodnia.

Dlaczego zaleca się badania w tych okresach rozwoju płodu?

Pierwsze badanie ma spełniać funkcje badania genetycznego. Sprawdzana jest tzw. przezierność karku oraz wykształcenie kości nosowych. Badanie może wykluczyć zespół Downa, inne choroby genetyczne i wady serca.

Drugie badanie wykonuje się by sprawdzić czy rozwój płodu przebiega prawidłowo. Bada się niektóre narządy wewnętrzne, główkę. Podczas tego badania można określić już płeć dziecka.

Trzecie badanie ma na celu oszacowanie wagi dziecka, ilość płynu owodniowego oraz sprawdzenie czy dziecko ma zapewnione prawidłowe warunki w macicy i czy nie ma potrzeby przedwczesnego zakończenia ciąży.

To czy częstsze wykonywanie tych badań może być szkodliwe dla dziecka jest nadal poddawane obserwacji, ponieważ nie ma jednoznacznych wyników badań.

Wiadomo jednak, że w momencie wykonywania USG biorą udział fale ultradźwiękowe, które emitowane są z różnym natężeniem. Badanie USG lekarze mogą wykonywać na dwa sposoby - sondą brzuszną lub dopochwową. Niskie fale, które są mniej szkodliwe są stosowane
w ultrasonografie badającym przez powłoki brzuszne. W sondzie badającej przez pochwę emitowane są wyższe fale.

Przy prawidłowym przebiegu ciąży nie należy wykonywać badania USG więcej niż trzy razy, ponieważ trzeba pamiętać, że w tym pozornie niegroźnym badaniu używane są fale ultradźwiękowe, które mogą mieć nie do końca dobry wpływ na płód.

Należy wystrzegać zachowań wykonywania tego badania nie z medycznych przesłanek, lecz na przykład nalegania przyszłej mamy, która chce dodatkowe zdjęcie swojego nienarodzonego maluszka.
Źródło:
"Ultrasonografia w poloznictwie i ginekologii" , Peter Callen

TEL-MED POLECA

Kurpik Zbigniew USG 3D i 4D Kalisz i Ostrów Wlkp/ Ginekolog/ Badania Prenatalne

Lekarz specjalista ginekolog-położnik w Kaliszu z USG 3D i 4D

woj. wielkopolskie
Kalisz, ul. Ostrowska 38A
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
metoda diagnostyki jaką jest USG jest bardzo młoda - została wprowadzona do praktyki położniczej dopiero w latach 80. XX wieku.