Ciąża

Jak groźna jest przepuklina w czasie ciąży?

Publikacja: 31 marzec 2015
Przepuklina w czasie ciąży pojawia się bardzo często,  a główną przyczyną powstawania są nadmiernie rozciągające się powłoki brzuszne. Czy przepuklina stanowi zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka? Jakie są przyczyny jej powstawania? Co zrobić gdy pojawi się przepuklina? Dowiedz się wszystkiego z naszego artykułu.
Przepuklina to uwypuklenie narządu bądź części poza powłoki brzuszne. Powstaje najczęściej na skutek zmniejszonej wytrzymałości  na rozciąganie ścian brzucha. Dolegliwość ta ma bardzo często miejsce podczas ciąży kiedy to brzuszek intensywnie rośnie, a włókna kolagenowe budujące tkanki miękkie pod wpływem hormonów tracą swoją wytrzymałość. W efekcie podczas ciąży lub po może dojść do uwypuklenia i przebicia powłok wewnętrznych.

U ciężarnych kobiet pojawiają się najczęściej  przepukliny:

Przepuklina pępkowa - przyczyną jest osłabienie tkanek łącznych wokół pępka, tkanki się rozsuwają a przez otwór wydostają się narządy wraz z otrzewną – powstaje worek przepuklinowy. Uwypuklenie pojawia się w okolicy pępka lub w samym pępku. Odczuwany jest ból ulokowany w tej okolicy i uczucie ciśnienia. Objawy nasilają  się  przy podnoszeniu cięższych rzeczy,  przy napinaniu mięśni czy wypróżnianiu.

Przepuklina pachwinowa - przepuklina ta jest najczęstszym powikłaniem wywołanym porodem. Pod wpływem parcia podczas akcji porodowej zostają rozciągnięte bądź naderwane powłoki w pachwinie, następuje uwypuklenie otrzewnej i powstaje guzek. Pojawia się ból w tej okolicy, mogą towarzyszyć również nudności i wymioty. Obserwowane są również problemy z wypróżnianiem spowodowane nieanatomicznym przemieszczeniem jelita.
 
Przepuklina brzuszna - powstają zwykle gdy ciężarna kobieta miała w przeszłości wykonywane cesarskie cięcie przy następnej ciąży mogą pojawiać się przepukliny w okolicach cięcia, tkanka w tym miejscu jest zabliźniona i nieodporna na rozciąganie.
 
Przepuklina w czasie ciąży jest bardzo częstym zjawiskiem. Nie ma możliwości by podjąć jakąkolwiek profilaktykę aby nie dotknęła nas ta przypadłość. Niestety nie ma na to schorzenie lekarstwa, jedyną metodą leczenia jest przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego ciążę. Kobieta powinna odpoczywać, unikać podnoszenia, nie powinna się przemęczać, a wysiłek fizyczny zastąpić lekkimi ćwiczeniami i zajęciami relaksacyjnymi. 

Jeżeli dotknie nas to schorzenie w czasie ciąży należy nie dopuścić do rozwoju choroby, w tym celu stosuje się specjalne opaski, które zapobiegają nadmiernemu wybrzuszaniu się przepukliny. Niestety niosą również pewnie zagrożenia, mogą powodować zbyt duży uścisk na brzuch, który nie powinien być niczym krępowany. Operacje przepukliny w czasie ciąży stosowane są tylko w wypadku zagrożenia życia matki lub dziecka. Jeśli jest możliwość odwleczenia operacji do czasu po porodzie najczęściej lekarze z tego korzystają. Do operacji dochodzi najczęściej po 3 - 4 miesiącach od porodu gdy kobieta ma w pełni zregenerowane siły i organizm.

Największym powikłaniem przepukliny może być uwięźniecie jelita. Jelito przestaje być drożne krew nie dopływa do tego fragmentu jelita czego konsekwencją jest martwica tkanki. Dlatego ważne jest by kobieta w ciąży unikała nadmiernego wysiłku ponieważ lepiej jest zapobiegać powstawaniu schorzeń zagrażających ciąży niż dopuścić do tak groźnych powikłań.
Źródło:
Chirurgia: T.1, Wojciech Noszczyk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL,

TEL-MED POLECA

Lekarz Ginekolog-Położnik Poznań Piątkowo/ Endokrynologia ginekologiczna Poznań

Gabinet lekarza specjalisty Andrzeja Chojnickiego ginekolog-położnik w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Bolesława Śmiałego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Najczęściej występującym przypadkiem przepukliny jest przepuklina pachwinowa – 70% wszystkich przypadków. W drugiej kolejności jest przepuklina udowa – 12% przypadków. Najrzadszą przepukliną jest przepuklina pępkowa 11%.