Ważny temat

Czym spowodowane są i jak leczyć wrzody żołądka?

Publikacja: 16 luty 2015
Często słyszymy o chorobie wrzodowej czy problemach dwunastnicy. Co powoduje wrzody i jak sobie z tym skutecznie radzić? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
Co powoduje wrzody?
 
Główną przyczyną wrzodów żołądka jest bakteria Helicobacter pylori. Zarazić się nią możemy na dwa sposoby:
  • drogą pokarmową,
  • podczas pocałunku.
Bakteria produkuje toksyny, które uszkadzają błonę śluzową i wywołują zapalenie. Helicobacter pylori zwiększa wydzielanie hormonu gastryny, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia wydzielania kwasu solnego i owrzodzenia dwunastnicy. Aby przekonać się czy jesteśmy nosicielami tej bakterii powinniśmy wykonać badanie krwi. Jednak samo bycie nosicielem nie jest zagrożeniem, ponieważ można być nosicielem Helicobacter pylori i nie chorować.

Zdecydowanie bardziej na chorobę wrzodową narażone są osoby, u których w rodzinie stwierdzono występowanie tej choroby. Według badań 50% osób zmagających się z wrzodami potwierdziło ich występowanie wśród bliskich. Również bardziej na narażone na chorobę wrzodową są osoby z grupą krwi 0. Kolejnym powodem wrzodów jest nadmiar kwasu solnego, który wchodzi w skład soku żołądkowego. Gdy jest go za dużo i jest uszkodzona bariera błony śluzowej zaczyna rozwijać się wrzód.  Barierę ochronną uszkadza również żółć, która podczas problemów z układem pokarmowym cofa się do żołądka oraz leki zawierające kwas acetylosalicylowy.

Na wrzody negatywne skutki ma także stres, który powoduje wydzielanie się zwiększonej ilości kwasu w organizmie. Sprzymierzeńcem wrzodów nie są również papierosy czy też alkohol.

Jak leczyć wrzody?

 
Główną metodą leczenia choroby wrzodowej jest usunięcie zakażenia Helicobacter pylori  poprzez stosowanie odpowiednich leków i antybiotyków, które powodują zmniejszenie wydzielania się kwasu żołądkowego. Osoby palące powinny niezwłocznie zrezygnować z tego rodzaju używki. W przypadku powikłań choroby wrzodowej stosowane jest leczenie chirurgiczne.

Warto też bliżej przyjrzeć się produktom, które spożywamy. Mimo, ze nie ma konkretnej diety przeciw chorobie wrzodowej, lepiej unikać potraw powodujących dolegliwości np. tłuste i ostre potrawy, soki owocowe, itp. Warto też zmniejszyć spożywanie mleka, kawy oraz alkoholu. 
Źródło:
Gerd Herold "Choroby wewnętrzne", Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005

TEL-MED POLECA

Gastrolog-Gastroskopia Konin/ USG w Koninie/ Kolonoskopia w narkozie

lekekarz specjalista gastroenterologii w Koninie

woj. wielkopolskie
Konin, ul. Paderewskiego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
... Bakteria Helicobacter pylori  została uznana za czynnik rakotwórczy. Zakażenie bakterią uznano za czynnik rozwoju raka i chłoniaka żołądka.