Dziecko

Jakie zagrożenia niesie za sobą wcześniactwo? - Poznaj fakty i mity

Publikacja: 22 grudzień 2014 Ostatnia aktualizacja: 23 kwiecień 2015
Twoje dziecko urodziło się między 22 a 37 tygodniem ciąży? Czy chcesz dowiedzieć się co grozi wcześniakom oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas rozwoju dziecka?  Poznaj fakty i mity związane z wcześniactwem.
Czym jest wcześniactwo?

Jeśli Twoje dziecko urodziło się między 22 a 37 tygodniem życia, możemy mówić o tzw. „wcześniakach”, czyli o dzieciach, które przyszły na świat znacznie wcześniej niż według planowanego terminu porodu. Za skrajne wcześniaki uważa się dzieci urodzone przed 32 tygodniem życia.  Są one często jeszcze bardzo słabe i muszą spędzić trochę czasu w inkubatorach, zanim rodzice zabiorą je do domów.

Problemy wcześniaków

To jakie problemy zdrowotne będzie miało dziecko zależy od stopnia rozwinięcia w trakcie porodu. Płuca dziecka rozwijają się najbardziej intensywnie dopiero w ostatnich tygodniach ciąży.  Dzieci urodzone przedwcześnie nie mają dostatecznie wykształconego układu oddechowego (dotyczy 99% dzieci urodzonych przed 25 tygodniem życia), przez co oddychanie musi być sztucznie wspomagane (system Infant Flow). Wcześniaki mają niedobór masy ciała i wzrostu, mogą wystąpić zaburzenia wzroku (retinopatia) i słuchu, podatność na infekcje jest ogromna.

Co mówią ludzie – ile w tym prawdy?

FAKTY:

U wcześniaków najczęściej występują problemy z niewydolnością układu oddechowego i pokarmowego. Mogą wystąpić również poważne wady takie jak wodogłowie, Mózgowe Porażenie Dziecięce, małogłowie, padaczka, a w przyszłości ADHD, zespół Aspergera.

Opieka nad wcześniakiem jest konieczna w każdym przypadku. Jeśli uważasz, że tylko lekarz jest w stanie pomóc Twojemu dziecku, jesteś
w błędzie. W domowych warunkach rodzice na wiele sposobów są w stanie zapewnić lepszy rozwój dziecku.

Maluchy potrzebują dużo kontaktu fizycznego, dotyku, głaskania, odpowiednich zabawek stymulujących, praktykuje się również tzw. kangurowanie, czyli chodzenie z dzieckiem ułożonym na gołej klatce piersiowej rodzica tak, aby dziecko słyszało bicie serca mamy/taty. Ma to pozytywny wpływ na rozwój układu oddechowego.

Pamiętajmy także, że końcowy okres prenatalny (8 i 9 miesiąc) to etap nabywania odporności, dlatego wcześniaki są bardzo podatne na infekcje, a w przypadku zarażenia okres choroby się wydłuża.

Warto pomyśleć również o porodzie w takiej placówce, w której personel ma doświadczenie z wcześniakami.

MITY:

Często nie zdajemy sobie sprawy, że problem wcześniactwa może dotknąć każdą kobietę. Niewłaściwy tryb życia, stres, papierosy, choroby matki (np. nadciśnienie, choroby wątroby, cukrzyca, zapalenie nerek), choroby wewnątrzmaciczne, to wszystko wzmaga ryzyko przedwczesnego porodu. Wcześniactwo pociąga za sobą konsekwencje również w życiu dorosłym.

Mogą wystąpić zaburzenia i problemy intelektualne oraz w kontakcie interpersonalnym. Pamiętaj, że masz duży wpływ na to, czy Twoje dziecko będzie wcześniakiem.

Zmniejszasz ryzyko prowadząc zdrowy tryb życia, kontrolą wagi, pracą bez stresu. W przypadku intensywnych, przedwczesnych skurczy ważny jest również czas – im szybciej znajdziesz się w szpitalu, tym większa szansa, że uda się przedłużyć okres ciąży.
Źródło:
Fundacja Wcześniak

TEL-MED POLECA

  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
statystycznie w Polsce około 5% kobiet w ciąży rodzi dzieci przedwcześnie?